Facebook Analytics 30 Haziran’da kapanıyor

Facebook Analytics 30 Haziran’da kapanıyor

Facebook Analystics, 30 Haziran 2021’den sonra artık erişime kapatılacak. Facebook Pazarlamacılarının Analytics verilerini dışarı aktarması için kısa bir süre verecek. analytics.facebook.com adresine ulaşmaya çalıştığınızda “Facebook Analytics Kullanımdan Kalkıyor” başlıklı bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Facebook Analytics ile alakalı bir diğer yazımız olan Facebook Business Manager hesabı nasıl kurulur? okumanızda fayda olacaktır.

Facebook Analytics 30 Haziran 2021’den itibaren kullanılamayacaktır. O zamana kadar raporlara erişebilir, grafik ve tabloları dışa aktarabilir ve istatistikleri inceleyebilirsiniz. Facebook Analytics verilerini bir CSV dosyası olarak bilgisayarınıza aktarmak için, grafik veya tablonun sağ üst köşesindeki ok simgesine tıklayın.

Facebook, Facebook Analytics’i kapatmasının belli bir nedeni olmasa da Analytics yerine alternatif araç ve hizmetler sunuyor. Facebook, kullanıcıları için Analytics kaldırıldıktan sonra şu araçların kullanımını tavsiye ediyor:

Facebook business suite

Kullanıcıların Facebook ve Instagram kurumsal hesaplarını yönetmesine olanak sağlar. Bir işletmenin hedef kitlesi, içerikleri hakkında detaylı bilgiler sunar ve yönetmenizi sağlar.

Facebook reklam yöneticisi

Facebook işletme hesaplarının, Facebook kampanyalarını ve reklamların görüntülenmesine, kampanya & reklamlar üzerinde değişiklik yapmaya ve istatistiksel verileri görmemize olanak sağlar.

Facebook etkinlik yöneticisi

Facebook kullanıcılarının pikseli ve dönüşüm API’si gibi bir çok iş araçlarını kurmalarına ve yönetilmesine yardımcı olan bir hizmettir. Ek olarak e-ticaret sitenizin veya uygulamanız da gerçekleştirilen eylemleri raporlar.

Facebook Analytics alternatifleri

Facebook Analytics’te yaptığınız çoğu işlemi yukarda listelenen hizmet ve araçları kullanarak istatiksel verileri elde edebilirsiniz. Facebook Analytics, bir facebook sayfasındaki verileri ve pikselden gelen verileri birbirine bağlamak için kullanılıyordu. Facebook Analytics veya başka bir araç kullanarak verilerin izlenmesi Apple markalı cihazlar tarafından iOS 14’te gelen bir güncellemeyle daha zor bir hale geldi.

Facebook kullanıcısı mobil uygulamasından onları izlemesini isterse, işletmecilerin Pixel veya başka bir araçtan aldığı dönüşüm verileri pek doğru olmayacaktır. Facebook’un Analytics kapatma nedeni belirtilmese de son zamanlarda gündemde olan verilerin gizliliği ve Apple markasının yaptığı iOS 14 güncellemesi buna neden olduğu düşünülebilir.

Facebook, Business Suite’i henüz tüm işletmelerin hizmetine sunmasa da Instagram ve Messenger’daki etkinlikleri yönetmek için ihtiyaç duyulan her hizmeti tek arayüz ile sunuyor. Facebook, Business Suite’i tüm küçük ve büyük işletmelerin kullanımına 2021 yılında açacağını belirtmişti.

Yorum Yap
0 Yorum yapan