Facebook Marketplace’te Daha Hızlı Satış İçin Yapay Zeka Kullanacak

Facebook Marketplace’te Daha Hızlı Satış İçin Yapay Zeka Kullanacak

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook Marketplace’te daha hızlı satış için yapay zeka kullanacak. Daha hızlı satış ile daha fazla kullanıcıyı Marketplace’i kullanmasını sağlamaya çalışan Facebook, böylelikle kullanıcılarının her isteğine karşılık vererek, karlılığını arttırmayı hedefliyor.

Facebook Marketplace’te Daha Hızlı Satış İçin Yapay Zeka Kullanacak

Facebook Marketplace‘te daha hızlı satış gerçekleştirebilmek için yapay zeka (AI) teknolojisini kullanacak. Yakında gerçekleşecek güncelleme ile Facebook Marketplace daha da iyi olacak. Alıcılar ve/veya satıcılar alışveriş gerçekleştikten sonra iyi ya da kötü bir deneyim mi gerçekleştirdikleri sorulacak ve birbirlerini hemen değerlendirebilecekler.

Ülkemizde yoğun bir kullanımı olmasa da Marketplace’in ilk piyasaya sürüldüğü 2016 yılından beri sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) her üç kişiden biri tarafından kullanılır hale geldi.

Daha Hızlı Satış İçin Yapay Zeka

Facebook Marketplace’te daha hızlı satış için yapay zeka kullanacak. Facebook Marketplace’e kazandırdığı yapay zeka özelliği sayesinde ürünleri kullanıcılara göre daha hızlı listeleyecek ve kullanıcıların karşısına satın alabilecekleri ürünleri çıkartacak. Ayrıca satıcılara da yardımcı olacak olan yapay zeka sistemi, satıcı ürün fotoğraflarını ve açıklamasını girdikten sonra daha önce satılmış benzer ürünler ile karşılaştırıp en uygun satış fiyatını satıcının yerine belirleyecek. Satıcı isterse bu fiyattan isterse kendi istediği fiyattan ürünü markete ekleyebilecek.

Yapay zeka ayrıca ürünün kategorisini de otomatik olarak belirleyecek ve satıcıyı ürün ekleme esnasında bir bölümü doldurmak zorunda bırakmayarak büyük bir yük ve zaman kaybından kurtaracak.

Alıcı ve Satıcılar Karşılıklı Değerlendirmeye Tabi Tutulacak

Satış işlemi gerçekleştikten sonra alıcılar satıcıları, satıcılar ise alıcıların alışveriş deneyimini değerlendirebilecek. Böylelikle hem alıcılar hem de satıcılar derecelendirme puanına sahip olacak ve gelecek alışverişlerde alıcılar ve satıcılar tarafından bu değerlendirmeler görülebilecek. Puanlama sistemi kullanılmaya başlandığında sadece Facebook’un web sürümünde değil İOS ve Android sürümlerinde de kullanılabilir olacak. Yani bu güncelleme hem mobil hemde masaüstü kullanım için aynı anda sunulacak.

Kaynak : Search Engine Journal

Yorum Yap
0 Yorum yapan