Facebook Reklam Politikaları Yenilendi

Facebook Reklam Politikaları Yenilendi

Facebook reklam politikaları geçtiğimiz hafta yenilendi. Blockchain, kripto para birimi ve finansal ürün ve hizmetlerini kapsayan yeniliklerin bazıları reklam politikalarını kısıtlasa da, esneklik kazandıran değişikliklerde mevcut.

Yazılı Onayda Politikalar Esneklik Kazandı

Facebook, kripto para birimi ürün ve hizmet reklamlarından önce alınan yazılı onay süreciyle alakalı reklam politikalarını geçtiğimiz yaz güncellemişti.
Değişiklik, reklamverenin, herhangi bir borsanın alım satım işlerinde ve işleriyle ilgili diğer halka açık verilerde bulunup bulunmadığını araştıran bir süreci kapsıyordu.
Güncelleme öncesinde kripto para birimini teşvik eden reklamlar yayınlamak için reklamverenlerin önceden onay alması gerekiyordu. Güncelleme ile birlikte bu onay süreci hafifletildi. Blockchain teknolojisi, sektörel haberler, eğitim veya kripto para birimi gibi unsurların yer aldığı reklamları yayınlamak için onay almak gerekmeyecek.

Fark (CFD) Yasaklandı

5 Haziran’da güncellenen reklam politikaları ile reklamverenlerin fark kontratlarına teşvik etmeleri yasaklandı.

Fark Kontratları (CFD) Nedir?

Contract for Difference (CFD) ya da Türkçe anlamıyla fark kontratları; hisse senedi, endeks gibi varlıklara bizzat sahip olunmadan sadece fiyat beklentilerinin alınıp satılmasını sağlayan araçlara denir.
Facebook fark kontratlarını şöyle tanımlıyor;

“… Fark kontratları, genellikle yağmacı hareketler ile ilişkilendirilen karmaşık finansal ürünler olarak tanımlanabilir. Bu ürünler, karmaşıklıklarından dolayı çoğu zaman insanları yanlış yöne sürüklüyor. ”

Facebook reklam politikalarını güncellediğini duyurduğu yazıda, İlk Dijital Para Arzı (ICO (Initial Coin Offering)) ve dijital opsiyon reklamlarının hala yasaklı olduğunu da belirtti.
Dijital Opsiyon: Hedef alınan alt ürünün getirisi belli bir sayıya ulaşırsa opsiyon gerçekleşir, aksi durumda hiç bir şey olmaz.
Ayrıca, açılış sayfaları Facebook’un reklam politikalarına da uygun olmalı. Bir reklam, sınırlı bir ürün içeren bir açılış sayfasına yönlendirirse, inceleme işlemi sırasında reddedilecektir.
AramaMotoru.com olarak Facebook ve diğer sosyal mecralar ile ilgili tüm güncellemeleri blogumuz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden duyurmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan