Google Sitenizi Hızlı İndexlesin! İndex Hızı Nedir?

Google Sitenizi Hızlı İndexlesin! İndex Hızı Nedir?

İndex Hızı Nedir?

Web sitemizin hızlı indexlenmesi için Google’ın belirttiği gereklilikleri yerine getirmemiz gerekiyor. Sitenizde oluşturduğunuz içerikler Google botları tarafından sürekli olarak denetlenir. Çeşitli kriterler vardır ve bu kriterlere uygunsa  site index alır ve üst sıralara çıkar bu sayede index yoluyla trafiği artmış olur. Peki indexleme hızı dediğimiz olay neye bağlıdır ve hangi yöntemlerle arttırılır? Aslında SEO kriterlerini yerine getirdiğiniz zaman index hızınız artacaktır. Bunun yanında yeni oluşturulmuş web siteleri index hızı bakımından biraz yavaş olabilir. Hatta oldukça eski web siteleri de çeşitli gereklilikleri yerine getirmediği için indexleme hızı konusunda gölgede kalabilir. Google’ın aradığı belli başlı gereklilikleri yerine getirdiğiniz takdirde indexleme hızınız oldukça artacaktır.

İndexleme Hızı Nasıl Arttırılır?

İndex hızı arttırmanın ilk adımı tabiki tüm SEO kriterlerinde ilk sırada olan içerik özgünlüğü ve güncelliğidir. Ziyaretçi sayısı gibi temel ama site için oldukça etkili olan unsurları içeriğiniz belirler. Google botlarının da en çok incelediği kısım içeriktir. İçeriğin özgün ve güncel olması şansınızı arttıracaktır. Bir diğer konu ise ziyaretçi yorumlarına açık olmak. Sitenizi yoruma açık hale getirmeniz index hızı almanız konusunda size yardımcı olacaktır. Bu yüzden ziyaretçilerinizi memnun edip onlardan yorum almaya çalışmanız gerekir. Ziyaretçi yorumu en önemli SEO kriterleri arasında gelir. Ayrıca siteye gelecek yeni ziyaretçilerin düşüncesini etkileyen temel faktör de ziyaretçi yorumlarıdır diyebiliriz. Diğer ve en önemli konu ise Sitemap.xml dosyasını mutlaka oluşturmuş ve Google’a göndermiş olun. Google botlarının ilk dikkat edeceği unsur sitemap dosyasıdır. Bu dosya sayesinde sitenin temel iskeleti verildiği gibi indexleme hızı almanız da bu dosya sayesinde mümkündür.
Eğer oluşturmadıysanız hemen oluşturup Google’a yollayabilirsiniz. Sosyal medya kullanımı da indexleme hızını etkileyen faktörlerdendir. İçeriğinizle paralel paylaşımlar yapmanız hem önemli bir SEO kriteridir hem de indexleme hızı almanızı sağlıyacak bir faktördür. Sosyal medya hesabınızı içeriğinizle paralel ve amacına uygun paylaşımlar için kullanırsanız faydasını oldukça iyi bir şekilde görebilirsiniz. Site tasarımınız da indexleme hızınıza etki eden faktörler arasındadır. Google botlarını çekmek için sitenizin sürekli güncel olması gerekir. Anasayfa üzerindeki güncel içerik ve yorum akışı oldukça önemlidir. Bunun yanında sitenin mobil ve bilgisayar platformlarına uyumlu olması indexleme hızı almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca site optimizasyonu da oldukça önemli bir konudur. Google sitenizi hızlı indexlesin istiyorsanız bu unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

SEO İçin Yararlı Mı?

İndex hızı almak, tamamen SEO kriterlerine uymakla olur. Özgün içeriğe sahip olmai içeriği güncel tutma, sosyal medya hesapları kullanma, sitemap dosyasını oluşturma, içerik yazarken anahtar kelime kullanma, her zaman kullanıcı yorumlarına açık olma, site tasarımını güncel ve SEO kriterlerine uygun yapma Google tarafından indexleme hızı kazanmanızı sağlayacaktır. Bu basit ama etkili kriterleri yerine getirmek hem siteniz açısından hem de sitenize olan ilgi açısından size pozitif etkiler katacaktır.
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan