Google’ın, WhatsApp’taki özel grupların linklerini indeksliyor!

Google’ın, WhatsApp’taki özel grupların linklerini indeksliyor!

Google’ın da aralarında bulunduğu bazı arama motorlarının, WhatsApp’ta bulunan özel grupların davet bağlantılarını dizine aldığı iddia ediliyor. Bu konu gündeme bomba gibi düştü ve pek kişi bu konu hakkında konuşmaya başladı. 

Google Sitenizi Hangi Sıklıkta Tarayıp Dizine Ekliyor?

Özel WhatsApp grupları indeks alıyor

İddianın sahibi gazeteci Jordan Wildon Twitter üzerinden -aşağıda sizler için çevirisini sunduğumuz- şu ifadeleri kullandığı bir paylaşım yaptı:

“WhatsApp gruplarınız, sandığınız kadar güvende olmayabilir. ‘Bağlantıyla gruba davet et’ özelliği, grupların Google tarafından indekslenmesine izin veriyor ve bunlar genellikle internetten ulaşılabilir halde bulunuyor. Bazı özel arama terimleri ile, siz de bazı ilginç… gruplar…  bulabilirsiniz.”

Özel bir mesajın dışında paylaşılan bir WhatsApp grubuna ait herhangi bir bağlantı Google’da bulunabilir. Kullanıcılar gruba katılmak için bu bağlantıları kullanabilirler.

Bağlantıların bir noktada herkese açık olarak paylaşılması, Google’ın arama sonuçlarındaki içeriği dizine eklemesine neden olan şeydir.

Google’dan Danny Sullivan Twitter’da şunları söyledi:

“Google ve diğer arama motorları, açık web’deki sayfaları listeler. Burada olan budur. Bir sitenin URL’lerin herkese açık olarak listelenmesine izin verdiği durumlardan farklı değildir. ”

Sullivan, içeriğin arama sonuçlarında listelenmesini engelleyen araçlar bulunduğunu da ekledi. WhatsApp’tan birileri, bu araçları kullanmış olmalı. Çünkü WhatsApp gruplarına binlerce bağlantı Google’dan kaldırılmış durumda.

Bu bağlantılar Google’dan kaldırılmış olsa da, Bing, DuckDuckGo ve bazı diğer arama motorlarında bulunabilirler.

Görünüşe göre bu konu aylardır devam ediyor. Ancak, Vice tarafından bir makale yayınlanana kadar büyük bir olay olarak görülmüyordu.

Bu sorun aslında WhatsApp sorumluluğunda olan bir sorun çünkü arama motorları herkese açık olan bağlantıları tarar ve dizine ekler. Bu yüzde, bu Google’ın veya diğer arama motorlarının hatası değildir.

Kaynak: https://www.indir.com/haberler/googledan-kaynakli-bir-hata-yuzunden-gizli-whatsapp-gruplarini-herkes-gorebiliyor

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan