Hangi PHP Sürümü Daha Performanslı

Hangi PHP Sürümü Daha Performanslı

PHP Hakkında Biraz Bilgi

Var olan internet sitelerinin tamamına yakınında kullanılan bir programlama dilidir PHP. Öyle ki gün içerisinde milyonlarca ziyaretçi alan siteler dahi PHP kullanır. Örneğin Facebook PHP ile yazılmış bir web sitesidir. Öyle ki PHP ile çok fonksiyonlu web siteleri yaratabilirsiniz. HTML ve web tasarım bilginiz olduğu takdirde PHP ile sitenizi çok fonksiyonlu hale getirebilirsiniz. Örneğin sitenizi yönetmek adına yönetim paneli yapmak, sitenizden iletişim bölümü ile veri çekmek gibi önemli konular PHP ile yapılabilir. Bu yüzden web tasarım camiasında PHP öğrenmek ve geliştiricisi olmak sizin için önemli bir avantaj olacaktır.

PHP İle Web Sitesi Oluşturmak

Öncelikle salt PHP bilmek yeterli değildir. Zaten bu dil ile görsel tasarımda fazla bir şey yapamazsınız. Bunun için web sitesi temelini oluşturabileceğimiz HTML dilini mutlaka bilmeniz gerekiyor. Ayrıca görsel düzenlemeler için de CSS, Javascript’in yanında Bootstrap gibi FrameWorkler’de bilip kullanmanızda fayda var. PHP ile sitenizi hem etkileşimli yapabilir hem de fonksiyonlar ekleyebilirsiniz. Örneğin kayıt sistemi olan bir üye giriş sistemi düşünün. Bunu PHP ile yapmak oldukça kolaydır. Oluşturacağınız kayıt sistemindeki bilgileri de Mysql veritabanı üzerinde saklayabilir, girilen bilgiler eşleştiği takdirde farklı bir ekrana yönlendirebilirsiniz. Uzun sürecek ve teknik açıdan zorlu olacak işlemleri PHP ile daha az mühendislik ile daha fazla performansı kısa sürede alarak yapabilirsiniz. Bu yüzden biraz vakit ayırarak PHP öğrenmenizi tavsiye ederim.

Hangi PHP Sürümü?

Hali-hazırda kullanılan 2 adet PHP sürümü mevcut. PHP 5 ve PHP 7. Öncelikle ikisi de oldukça aktif kullanılıyor. Neden güncel sürüm varken eski sürüm kullanılıyor derseniz de web sitelerinin büyük bir kısmının bu sistem üzerine kurulu olması ve geliştiricilerin PHP 5 sürümüne uygun scriptler üretmesidir. Aksi takdirde aralarında bazı fonksiyonlar dışında pek fark da yok. Siz sisteminize kurulum yaparken kuvvetle muhtemel güncel sürüm üzerinden kurulum gerçekleştireceksiniz. Gerek iyileştirmeler gerek eklentiler sayesinde PHP 7 tercih edilebilir. Fakat hangi sürümü tercih ederseniz edin yazdığınız kodlar ve işleyiş algoritmanız tüm performansı etkileyecek ve size deneyim sunacaktır.Yorum Yap
0 Yorum yapan