Hızlı değişen davranışlar: Arama trendleri, tüketici davranışlarına dair bize ne anlatıyor?

Hızlı değişen davranışlar: Arama trendleri, tüketici davranışlarına dair bize ne anlatıyor?

Pandemi ile birlikte tüm Dünya’da evde kalma kampanyaları başlatıldı. Hükümetler hem hastanelerin yükünü hafifletmek hem de vatandaşların sağlığını korumak adına evde kal çağrısında bulunmaya devam ediyor.

Bununla birlikte tüketici davranışlarının da değiştiği görülmektedir. Artık bireyler mümkün mertebe tüm işlerini dijital ortamdan yürütmeye adapte olmuş durumda.

Bu duruma günlük işler de dahil. E-ticaret sistemi deyim yerinde ise altın çağını yaşıyor. Pek çok firma hızla market ürünlerini aynı gün eve teslim ediyorlar.

Temassız teslimat sistemi sayesinde diğer işletmelerde uygulanan sıkı yönetim durumları e-ticaret işlemlerinde çokça esnetilmiş durumda.

Hafta için gel al ve tüketicileri teşvik etmek amacı ile düzenlenen kampanya indirim kodlarıhayatımızda daha yoğun bir yer kaplamaya başlamıştır.

Hafta sonları sokağa çıkma yasağının olduğu dönemlerde bile paket servisi ile işlem yapan market uygulamaları, kargo firmaları çalışmaya daha sıkı bir şekilde devam etmektedir.

Sosyal medya krizi nasıl yönetilir?

Giyim Sektörü

Pandemi öncesinde bazı bireyler üzerinde denemeden kıyafet ya da ayakkabı almayı desteklemiyordur. Ancak koşullar nedeniyle internet üzerinden giyim alışverişi deneyimle şansı buldular.

Bu da online mağazaların kullanıcı kitlesini arttırmak için bir fırsat doğurdu. Böylece bu işlemden memnun kalan pek çok bireyin önyargıları kırılmış oldu ve piyasaya yeni potansiyel müşteri kazandırıldı.

Ev Aktiviteleri

Ev aktivitelerine olan ilginin artmasıyla birlikte evde oynanan oyunların, boyama sayfası etkinliklerinin de arttırıldığı gözlemlenmiştir.

Pek çok sanal market, online bakkal uygulamaları da eğlence kategorisi içerisine çeşitli aile içi oynanabilecek oyunlar ekledi.

Spor salonundan uzak kalmak zorunda kalan sporseverler ise yoga matı, yürüyüş bandı, eliptik bisiklet gibi ürünlere yönelmiş durumdadır.

Evde zaman geçirmeyi biraz daha keyifli hale getirmek isteyenler de kedi sahiplenme ya da köpek sahiplenme gibi seçeneklere yönelerek hane halkını genişletmeyi tercih etmiştir.

Evden Çalışma ve Uzaktan Eğitim Dönemi

Ofislerimizin kapalı olduğu pandemi sürecinde pek çoğumuz işlemlerini sanal ortamlardan yürütüyor. Aynı zamanda öğrenciler de mümkün mertebe uzaktan eğitim almaya devam ediyorlar.

Bu durum kişilerin bilgisayar kamerası, tablet, bilgisayar, mikrofon, çalışma masası, ofis sandalyesi, laptop sehpası, rahat bilgisayar koltuğu gibi ürünleri almaya itmiştir.

Kendin Yap Projeleri

Pandemi öncesi dönemde bazı meslek grupları evlerinde çok az zaman geçiriyordu. Ancak şimdi sağlık, güvenlik gibi çalışmak zorunda olan değerli meslek gruplarımız dışında kalan hemen herkes evde bolca zaman geçiriyor.

Evde zaman geçirilen bu dönemde çokça kendin yap projeleri, ev yenileme, duvar nasıl boyanır, kendi yap ayna projeleri ve saç nasıl kesilir, dolap yenileme, balkon dekorasyonu gibi şeyler öğrenmeye başladık.

Aynı şekilde kafe ve restoranlardan uzak kalmak farklı yemek tarifleri deneme, özlediğimiz yiyecekleri kafe tadında evimizde yapmaya da bizi teşvik etmiştir.

Yeni İş Alanları

Freelancer olarak çalışmak aslında çok uzun zamandır pek çok bireyin yaptığı bir şeydi. Bu şekilde hem ek gelir elde eden hem de direkt olarak evini geçindiren hatırı sayılır bir kesim vardı.

Bu alanda online mağaza açılışlarının da artmasıyla ciddi bir iş ağı kurulmuş oldu. Dolayısıyla Freelancer iş ilanları araştırmaları da artmış oldu.

Ancak bu durum çalışan sayısının artması nedeniyle bazı freelancer iş alanlarında kişileri yoğun rekabet kaynaklı değerinin altında hizmet vermek zorunda da bırakmıştır.

Öte yandan evden çalışma sistemine geçen şirket çalışanları sahip oldukları diğer yetenekleri de değerlendirerek ciddi bir birikim yapma imkanı da elde etmiştir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan