IGTV pazarlama stratejisi nasıl oluşturursunuz?

IGTV pazarlama stratejisi nasıl oluşturursunuz?

Video içeriği, herhangi bir pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır ve pazarlamacıların kullanması gereken bu seçeneklerden biri, daha yaygın olarak IGTV olarak adlandırılan Instagram TV’dir. Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birinde daha uzun videoları sergileyebileceğiniz bir yer olan IGTV, ilgi çekici içerikler aracılığıyla hedef kitlenize ulaşmada ve onlarla etkileşim kurmada kritik bir rol oynar.
Rank Math SEO Kurulumu ve Ayarları

IGTV nedir?

IGTV, içerik oluşturucuların Instagram’da uzun biçimli videolar paylaşmasına olanak tanıyan bir özelliktir. Feed’deki videolar 60 saniye ile sınırlıyken, bu bir IGTV videosu için minimum uzunluktur. Aslında, 60 dakika kadar uzun olabilirler.

IGTV nasıl kullanılır?

IGTV olarak video yayınlama seçeneği, bir dakikadan uzun videolar için tüm Instagram hesaplarında kullanılabilir.
Instagram uygulamasında, herhangi bir normal Feed gönderisinde yaptığınız gibi videoyu ekleyin. İleri’yi tıkladığınızda, videoyu kısa bir video olarak veya IGTV olan uzun bir video olarak paylaşma seçeneğini göreceksiniz.
Ardından, videodan bir çerçeve seçerek veya galerinizden istediğiniz görseli yükleyerek bir kapak resmi seçin. Önerilen kapak resmi boyutu 420 piksele 654 pikseldir.
Bir sonraki adımda, bir başlık ve açıklama ekleyebilirsiniz. Bunlar kapak resmiyle birleştiğinde videonuzun fark edilmesine veya keşfedilmesine yardımcı olacaktır, bu nedenle açıklamaya bazı hashtag’ler eklediğinizden ve başlığı dikkat çekici hale getirdiğinizden emin olun.
Göndermeden önce diğer seçenekler:

  • Seriye ekle: Benzer veya ilgili videolardan oluşan bir koleksiyon oluşturacaksanız, bunları seri olarak yayınlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda kendi başlığını ve açıklamasını da gerektirir.
  • Önizleme yayınlayın: Bu seçenek varsayılan olarak açıktır ve bu şekilde kalması iyi bir fikirdir. Önizleme yayınlamak, IGTV’de izlemeye devam etme seçeneği vermeden önce videonun ilk 15 saniyesini gösteren bir Yayın gönderisi oluşturur. Bu, videonuzun daha fazla görünürlük kazanmasına yardımcı olur.
  • Gelişmiş ayarlar: Facebook’ta çapraz paylaşım seçeneğine ek olarak, ek ayarlar arasında markalı içerik ve otomatik oluşturulan altyazılar için bir iş ortağının etiketlenmesi yer alır.

IGTV boyutları

İçeriğinizi oluştururken veya indirirken bilmeniz gereken en önemli IGTV boyutları ve gereksinimleri şunlardır:

  • Süre: Mobil cihaza yüklendiğinde 15 dakikaya kadar; web’e yüklendiğinde 60 dakikaya kadar
  • En boy oranı: 9:16 (dikey) veya 16:9 (yatay)
  • Minimum çözünürlük: 720 piksel
  • Maksimum dosya boyutu: 650 MB (10 dakika veya daha kısa videolar için) ve 3,6 GB (60 dakikaya kadar videolar için)
  • Biçim: MP4
  • Kapak resmi boyutu: 420 piksel x 654 piksel (1:1,55 oran)

4 tür IGTV videosu

1- Öğretmen Olun
Eğitim tarzı bir video, yeni kitleler edinmenin ve halihazırda sahip olduğunuz kitlelerle etkileşim kurmanın güçlü bir yolu olabilir. Markanızın, kitlenizin faydalı bulacağı nasıl yapılır videolarını kullanmasının birçok farklı yolu vardır.
Kendin Yap içeriği için bu kadar büyük bir talep varken, onu stratejinize entegre etmenin bir yolunu bulmalısınız. Bir yiyecek markasıysanız, takip etmesi kolay yeni tarifleri nasıl oluşturabileceğinizi düşünün. Bir moda markasıysanız, kıyafet kombinleri hakkında ipuçları verebilirsiniz.
2- Bir röportaj yapın
Instagram, ınfluencerlarla işbirliklerini keşfetme ve başlatma yeridir. IGTV, sektörünüzle ilgili ınfluencer kişiler veya diğer uzmanlarla yapılan röportajlara ev sahipliği yapmak için bir alan olarak kullanılabilir. Bu kaynakları kullanmak kolaydır ve ınfluencerların hedef kitlesine ulaşmanıza olanak tanır.
3- Sahne arkasına geçin
Kuruluşunuzun veya markanızın muhtemelen oldukça eğlenceli işleri vardır. Bundan yararlanın ve takipçilerinize perde arkasında neler olduğunu gösterin. Bu, ofisinizde yapacağınız bir turdan çalışanlarınızın katıldığı konferanslara kadar her şey olabilir.
4- Bir yarışma programı düzenleyin
Oyun şovları, takipçileriniz için tanıdık bir formattır ama onları eğlendirmek ve etkileşim kurmak için harika bir yol sunar. Öyleyse neden bu formatı markanızı tanıtacak şekilde kopyalamaya çalışmıyorsunuz?
Yapması zor gelebilir, ancak alabileceğiniz birçok farklı yaratıcı açı vardır.
Örneğin, bir parfüm markasıysanız, iki kişinin en popüler kokularını tahmin etmesini, beyaz tahtalara yazmasını ve ardından kameraya göstermesini sağlayabilirsiniz.
Yarışma programı formatı, takipçilerinizin içeriğinize yatırım yapmasını sağlamanın harika bir yoludur.

IGTV performansınızı geliştirmek için 5 ipucu

1- İçeriği alakalı tutun
Hedef kitlenizin kim olduğunu derinlemesine anlamak için sosyal medya analizlerini kullanın. İçerik oluşturmanıza yardımcı olmak için nereli olduklarını, yaş gruplarını ve sosyal medya eğilimlerini belirleyin. İçerik oluştururken çeşitliliği ön planda tutmak ve farklı cinsiyet, yönelim, ırk ve geçmişlerden sözcüleri dahil etmek özellikle önemlidir.
2- Altyazı kullanın
IGTV, birkaç nedenden dolayı gerekli olan videonuza altyazı eklemenize olanak tanır. İlk olarak, izleyicilerinizden veya takipçilerinizden bazıları sağır veya işitme güçlüğü çekiyor olabilir. Medyanızı herkes için mümkün olduğunca erişilebilir hale getirdiğinizden emin olmanız önemlidir.
3- Hashtag’leri kullanın
Hashtag’ler yalnızca geleneksel Instagram gönderileri için değildir, bunları IGTV gönderinizin başlık ve açıklama metninde de kullanabilirsiniz. #gıda, #seyahat, #iş, #takip vb. gibi aşırı doygun etiketlerden uzak durun. Markaya özel, ancak kimsenin bulamayacağı kadar spesifik olmayan etiketler kullanmak arasında bir denge kurmanız gerekmektedir.
4- Kapak fotoğraflarına dikkat edin
IGTV, videonuz için kapak resimleri seçmenize olanak tanır. Seçtiğiniz fotoğraf, bir video yayınladığınızda Instagram Akışında görünecek ve bir kullanıcının tıklayıp geçip geçmeyeceğini belirleyen belirleyici faktör olabilir.
İlgi çekici bir fotoğraf seçmek için zaman ayırmazsanız, Instagram’ın algoritması sizin için bir tane seçecektir. Ve tahmin edebileceğiniz gibi, rastgele seçtikleri görsel videonuzun konusu olmayabilir.
5- Marka olun
IGTV, genel içerik pazarlama stratejinizin bir parçasıdır ve bu nedenle, izleyicinin markanızdan veya şirketinizden geldiğini tanımlayabileceği bir şey gibi görünmeli ve hissettirmelidir.
Bu nedenle, markanızın renklerini ve logolarını tanıtan markalı pazarlama öğelerini dahil ettiğinizden emin olun. Hatta daha yaratıcı bir yaklaşım benimseyebilir ve videolarınızda yer alan kişileri markalı giysiler giymeye teşvik edebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan