Instagram Alışveriş Nasıl Kullanılır?

Instagram Alışveriş Nasıl Kullanılır?

Bir milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Instagram mağazaları sürekli bünyesine yeni mağazalar katmaya devam ediyor. Instagram mağazaları, ürün satışlarını artırmak ve e-ticaret pazarında yer edinmek için önemli bir platform olmayı başardı. Instagram’da alışveriş özelliği 2019 yılında hayatımıza girdi ve sosyal medyada pazarlamanın olmazsa olmazı haline gelmiş durumda.
Instagam Alışveriş Özelliği Geldi

Instagram Mağazası Nedir?

Instagram mağazaları, e-ticaret yapan ve Instagram hesap sahiplerinin doğrudan Instagram üzerinden satış yapabilecekleri bir platformdur. Instagram kullanıcılarının sevdikleri markalarla etkileşimde bulunup alışveriş yapmaları, beğenebilecekleri yeni markalar keşfetmeleri ve kolaylıkla satın almaları için müşteriyle satıcıyı buluşturur. Instagram mağazalarda müşteriler satın alma işlemini Facebook Pay ile yapabiliyor. Fakat bu özellik henüz Türkiye’de kullanımda olmasa bile müşterileri internet sitesine yönlendirerek satış işlemi gerçekleşiyor.

Instagram Alışveriş Nasıl Çalışır?

Instagram alışveriş özelliği kullanıcıların alışveriş yapmasını daha kolay bir hale getirir. Instagram’da alışveriş özelliği müşteri kitlesinin sosyal medyada gezinirken yeni ürünleri keşfetmeyi ve sürekli olarak takip etmesine olanak sağlar. Instagram mağazalar, uygulama menüsünde yer alan sepet görseline tıklayarak ulaşılır. Mağazalar sayfasında takip edilen mağazalar veya “Mağazalara Göz At” yazısına tıklayarak yeni markalar keşfedilir. Bu durumda Instagram üzerinden reklam yapılmasa bile kullanıcının mağaza ile etkileşimde bulunmasını sağlar.

Instagram Mağazası Nasıl Açılır?

Instagram alışverişi kullanmak için öncelikle Instagram hesabı ve e-ticaret sitesine sahip olunmalı. Daha sonra yapılacak ilk işlem Instagram hesabı “işletme profili” haline getirilmeli. Bu gereksinimleri sağladıktan sonra geriye birkaç işlem kalıyor bunlar:

 1. Facebook hesabı bağlamak
  a) İşletmenizin Instagram profiline gidin Profili Düzenle’yi seçin
  b) “Herkese Açık İşletme Bilgileri” kısmında Sayfa’yı seçin
  c) Sayfalarınızdan bağlamak istediğiniz bir Facebook Sayfası seçin
  d) Bir Facebook Sayfanız yoksa, Yeni bir Facebook Sayfası Oluştur’u seçin
  Bu işlemleri yaptıktan sonra işletme hesabı artık bir Facebook sayfasına bağlanmış olur. Bağlamak istediğiniz sayfa profildeki açılır menüde görünmüyorsa, bunun sebebi o sayfanın yöneticisi olmamanız olabilir.
 2. Ürün kataloğu yükleme
  Facebook ürün kataloğu yükleme işlemini iki şekilde yapılabilir. Birincisi Facebook Business Manager’da bulunan, katalog yöneticisinden manuel olarak giriş işlemidir. İkinci yöntem ise Shopify veya Woocommerce gibi onaylı e-ticaret platformlarından biri üzerinden entegrasyon gerçekleştirilebilir.
 3. Hesap Değerlendirilmesi
  Ürün kataloğu yüklendikten sonra hesabı değerlendirmeye göndermek gerekiyor bunun için bu işlemler yapılmalı:
  a) İşletmenizin Instagram profiline gidin ve menü simgesine dokunun
  b) Ayarlar’ı seçin
  c) Alışveriş özelliği için kaydolma
  d) İlgili adımları izleyerek hesabınızı değerlendirmeye gönderin.
  e) Durumunuzu kontrol etmek için istediğiniz zaman Ayarlar’da Alışveriş kısmını ziyaret edin.
 4. Alışveriş Özelliği Açma
  Instagram hesabı onaylandıktan sonra işletme hesabında alışveriş özelliği açılması gerekiyor.
  a) İşletmenizin Instagram profiline gidin ve menü simgesine dokunun
  b) Ayarlar’ı seçin
  c) İşletme’ye ve ardından Alışveriş’e dokunun
  d) Hesabınıza bağlamak istediğiniz Ürün Kataloğunu seçin.
Yorum Yap
0 Yorum yapan