İnstagram, kullanıcıların beğeni sayılarını açıp kapatmasına izin verecek

İnstagram, kullanıcıların beğeni sayılarını açıp kapatmasına izin verecek

Instagram’da oldukça tartışılan: gönderilerdeki beğeni sayılarının nerede gösterileceği sorunu artık kullanıcıların kararında olacak. Instagram “Küçük Küresel Test” adıyla artık kullanıcılara beğeni sayısı konusunda üç farklı seçenek sunacak. Kimsenin gönderilerinde beğeni sayı görmemek, kendi gönderilerinde beğenileri kapamak veya orijinal deneyim ile devam etmek. Ayrıca Facebook da yakın zamanda “benzersiz bir deneyim üzerinde” çalıştıklarını açıklarken bunun ne olacağı henüz belirsiz.

Yapılan bu test Instagram’ın beğeni sayılarını gizlemesini ABD’ye kadar genişletmesiyle başladı. Bu test aşamasında kullanıcılara instagram gönderilerinin beğeni sayılarını görüp görmeyeceği konusunda herhangi bir seçenek sunulmuyordu. Instagram bu süre zarfında “Gönderilerin ne kadar beğeni aldığını değil, paylaşılan fotoğrafın ve videonun içeriğine odaklanmalısınız” şeklinde açıklama yaptı. O anda influencer gibi kitle sahibi insanlar marka yönetimi ve reklam açısından bunların sorun yaratabileceğini düşündü çünkü beğeni oranları markalar için oldukça önemli bir faktör. Yine de daha özel bir deneyim sunmak platformun ilerleyişi için etkili olacaktır şeklinde düşünerek gönderilerdeki beğeniler bir süre daha gizli kaldı.

Facebook’da denedi!

Instagram dışında Facebook’da beğeni sayılarının kullanıcılardan gizlenmesini 2019 yılının ilk çeyreğinde test etmişti. Bu test sürecinde kullanıcılar paylaşılan gönderilerin beğenilerini, tepkilerini ve video izlenme sayılarını gizlemişti. Bu yeni testin tüm bu platformlara mı yoksa sadece Instagram’a mı geleceği belli değil. Facebook bu yeni testten öğreneceğimiz ve “yakında paylaşılacak daha çok şey olacak” şeklinde açıklama yaptı.

Facebook reklam maliyeti ve ROAS nasıl optimize edilir?

Daha önce kalıcı olarak gizlemişlerdi

Daha önce yedi farklı ülkeyle test ederek gönderilerin beğenilerini gizleyen Instagram tweet atarak durumu özetledi;

“Bugünden itibaren, özel beğeni sayıları testimizi küresel olarak genişletiyoruz. Testteyseniz, size ait olmadıkları sürece Ana sayfa akışında yayınlanan fotoğraf ve videoların toplam beğeni ve görüntülenme sayısını artık göremezsiniz.

Avustralya, Brezilya, Kanada, İrlanda, İtalya, Japonya ve Yeni Zelanda’daki erken testlerden elde edilen geri bildirimler olumlu olsa da, bu Instagram için temel bir değişikliktir ve bu nedenle küresel topluluğumuzdan daha fazlasını öğrenmek için testimize devam ediyoruz.

Buna ek olarak, beğeni sayımlarının birçok içerik oluşturucu için önemli olduğunu anlıyoruz ve içerik oluşturucuların ortaklarına değer iletme yollarını aktif bir şekilde düşünüyoruz.”

Yorum Yap
0 Yorum yapan