Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram’ın yeni gelen Reels özelliği kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Bu yazımızda Instagram Reels Nedir anlatacağız.

En popüler sosyal medya platformu olan Instagram yeni bir özellikle kullanıcıların karşısında. Tiktok’a rakip olan bu özellik kullanıcılar tarafından çok sevilmekte hatta Tiktok’ta içerik oluşturan kullanıcılar bu videoları Instagram Reels’te de paylaşmaktadır. Instagram’ın daha önce getirmiş olduğu hikaye özelliği ve bu özelliği filtrelerle geliştirmesi Snapchat’ın düşüşüne sebep olmuştu.

TikTok için de geçerli olacak mı?

Instagram Reels özelliği çok ilgi gördükten sonra yeni bir güncelleme geldi. Artık en altta bulunan keşfet simgesinin yerine sadece Reels videolarının bulunduğu yeni bir sekme geldi. Instagram Reels özelliğini kullananların profilleri daha çok etkileşim almakta ve yapmış olduğu videolar keşfete düşmektedir. Eğer bir alana ilginiz varsa ve bu alanda Instagram uygulamasında tanınmak istiyorsanız yapacağınız Reels videoların da ilgi duyduğunuz alanı ele alarak paylaşımlar yapabilir ve ınfluencer olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Popüler Hashtagler Nelerdir?

Instagram Reels nasıl kullanılır?

Instagram hikaye kısmını açtıktan sonra en alttaki Reels yazısına tıklıyorsunuz.

Tıkladıktan sonra sol tarafta oluşan dört simge göreceksiniz. İlk simge müzik ekleme simgesi istediğiniz müziği seçip ayarlayabiliyorsunuz.
İkinci simge de videonun hızını ayarlayabiliyorsunuz.

Üçüncü simgede ise hikayelerde kullandığınız efektleri, oluşturacağınız videoda kullanabiliyorsunuz.

Dördüncü ve son simgede ise videonun süresini ayarlayabiliyorsunuz. Maksimum 30 saniye olmak şartıyla.

En alt sol kısımda küçük bir kare göreceksiniz. Bu kareye tıklayıp film rulonuzdan istediğiniz videoyu seçebilirsiniz. Ya da ortada ki daireye basıp yeni bir video oluşturabilirsiniz.

Reels videonuzu tamamladıktan sonra ileri tıklıyorsunuz. Bu bölümde isterseniz videonuzu kaydediyor ya da videonuza yazı ekleyebiliyorsunuz. Ama unutmayın ki videonuzu kaydetmek isterseniz müziksiz bir şekilde film rulonuza inecektir.

Onay aşamasını geçtikten sonra açıklama kısmına geliyorsunuz ve istediğiniz açıklamayı yazabiliyorsunuz.

Son olarak akışta da paylaş butonunu göreceksiniz. Eğer Instagram profilinizde Reels videonuzu paylaşmak istiyorsanız bu butona basabilirsiniz. Profil düzeninizi bozmak istemiyorsanız da bu butonu kapatabilirsiniz.

Paylaş dediğiniz de videonuz Instagram hesabınızın Reels kısmına düşecektir. İstatistik sayfasından kaç kişinin görüntülediğini, beğendiğini ve gelen yorumları takip edebilirsiniz. Bu sayede hangi tür videoların daha iyi etkileşim aldığını takip edebilir ve buna göre paylaşım planları yapabiliriniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan