Java Script Dosyası Nasıl Sıkıştırılır?

Java Script Dosyası Nasıl Sıkıştırılır?

%100 seo uyumlu bir web sitesi için Java Script’lerin küçük boyutlarda olması son derece önemlidir. Google uyumlu sayfaların testlerinde veya SEO testlerinin bütününde karşınıza Minify JavaScript gibi dosyaları performans için küçültmeniz hususunda uyarılar gelebilir. Web sitenizin sayfa yükleme hızını ve SEO performansını yükseltebilmek için JS kodlarınızı nasıl küçültebileceğinizle ilgili bilgi sahibi olmanız gereklidir. Java Script Dosyası Nasıl Sıkıştırılır? sorusunun cevabı için, makalemizin devamına göz atmalısınız.

Birçok kişi uygulamalarında tüm javascript metodlarını bir JS dosyasına yazıp, bunu her bir sayfada yüklemek ister. Ancak bazen bu JS dosyaları oldukça fazla şişebiliyor ve sitenizde performans problemlerine neden olabiliyor. Bu problemi Java Script dosyalarını sıkıştırarak aşabilirsiniz.

Peki, Java Script Dosyalarını Neden Sıkıştırmak Zorundayız?

Kendinizi web sitenizi kullanan bir kullanıcınız olarak düşünün ve kendinizi onlardan birinin yerine koyun. Aradığınız bir belgeye ulaşmak için dakikalarca sitenin açılmasını beklemek ister misiniz? Elbette hayır diyeceksiniz değil mi? İşte bu performans hızını sağlamanın ana yolu ise kullandığınız sistem her ne olursa olsun (örnek olarak; WordPress’de kullanmış olduğuuz temanın Java Script ve CSS dosyalarının boyutları ve içlerinde barındırmış oldukları kod satırları ne kadar az olursa web sayfanız da bir o kadar hızlı çalışacaktır. Peki tek tek el ile yüzlerce satıra sahip bir Java Script dosyasını sıkıştırabilir misiniz? Elbette uzun bir zamana sahipseniz yapılabilir ancak işinizde sürat ve zaman önemliyse o noktada imdadınıza çevrimiçi olarak kullanabileceğiniz ve sadece saniyeler içinde Java Script ve CSS dosyalarınızı sıkıştırabileceğiniz çevrimiçi CSS veya Java Script sıkıştırma siteleri yetişecektir!

JScript dosyalarınızı sıkıştırma veya küçültme konusunda birçok farklı site mevcuttur. Site panellerinde genel olarak yapmanız gereken işlemler oldukça basit olmakla beraber  JScript dosyanızın dizaynına göre %80’e varan oranlarına kadar JS dosyanızda sıkıştırma yaparak başarılı bir işlem gerçekleştirebilirsiniz. Sitelerin genel olarak tercihinize sunduğu sıkıştırma oranları düşük ve yüksek seçenekleridir. Yalnızca sıkıştırma oranlarınızı değil, yine birçok gelişmiş seçim ve ayarlarla JS dosyanızda ilgili birçok farklı sıkıştırma veya düzenleme işleminizi yapmanız mümkün.Yorum Yap
0 Yorum yapan