Mobil Sitenizin İçin Yapmanız Gerekenler

Mobil Sitenizin İçin Yapmanız Gerekenler

Mobil sitenizin cazip ve kullanılabilir olması için öncelikli hedefiniz empati kurmak olmalı. Kullanıcı gibi düşünerek site tasarımı tamamlanmalı. Hitap ettiğiniz kullanıcıların portföyünüzdeki ürün, hizmet ya da bilgiye ulaşması oldukça kısa yoldan olmalı. Karmaşık tasarımlardan uzak durulmalı. Mobil siteniz için yapmanız gerekenler;

1. Basit Site Haritası

Kullanıcı site haritası içerisinden istediğine en kolay ve en kısa yoldan ulaşabilmeli. Aksi taktirde kullanıcı karmaşık sistemden uzaklaşmak ister ve siteyi terk eder.  1.kural olarak sade ve yalın bir site haritası oluşturmaktır. Basit bir site tasarımı kullanıcının keyfini artıracak ve site içerisinde daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır.

2. Yazılı ve Görsel Öğeler Kolay Algılanabilir Olmalı

Kullanıcının site içerisindeki geçirdiği süre boyunca istediğine ulaşmış olması temel amaç olmalı. Bu amacı yerine getirebilmek adına yazılı ve görsel öğelerin kolay algılanabilir olmasına dikkat edilmeli. Konuyla bağdaşmayan yazılı ve görsel öğelerden kaçınılmalı. Kafa karışıklığı yaratılmamalı. Yazılar yalın bir dil kullanılarak kaleme alınmalı. Konuyu tam olarak ifade eden görsel öğeler seçilmeli.

3. Kullanıcının Asıl Hedefinden Saptırılmaması

Duyuru, kampanya ve en son eklenen ürünleri açılış ekranında kullanmaktan kaçının. Bu tarz durumları sayfanın sonunda paylaşmanız kullanıcı asıl hedefinden saptırmaz. Kullanıcı istediğini aldıktan sonra sayfa sonunda gördüğü duyuru, kampanya ya da en son eklenen ürün gibi durumlara daha çok ilgi gösterir. Bu sayede hem kullanıcı hem de site sahibi karşılıklı olarak memnun kalır.

4. Menü Çubuğu ve Tasarımı

Bilgisayarda olduğu gibi mobil uygulamalarda menü üst çubuğu konumlandırmak pek mümkün değil. Bu nedenle kullanıcıları farklı sayfalara ya da ürünlere yönlendirmek oldukça önem arz eden bir durumdur. Mobil sitelerde menü üst çubuğu konumlandırılamadığından sayfanın sağı ya da solu tercih edilerek menü çubuğu eklenmeli. Bu sayede kullanıcı farklı sayfalara ya da ürünlere yönlendirilmeli. Menü tasarımında kategorilendirme, iletişim, üye girişi gibi birçok alt başlık eklenebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir diğeri ise kullanıcının alt kategorilere ulaştıktan sonra önceki sayfalara ya da ana sayfaya dönüşünün en hızlı ve en kolay yoldan olması. Menü tasarımının oldukça basit ve kullanılabilir olmasına dikkat edilmeli.Yorum Yap
0 Yorum yapan