Sahte takipçi kontrolü: nasıl yapılır ve yapılmaması gerekenler

Sahte takipçi kontrolü: nasıl yapılır ve yapılmaması gerekenler

Sahte takipçiler, sosyal medya pazarlama dünyasında marka itibarını zedelemeye ve bütçeleri boşa harcamaya devam eden ciddi bir sorundur. 

Sahte takipçiler nedir ve zararları nelerdir?

Sahte takipçiler, para karşılığı diğer sosyal medya hesaplarını toplu olarak takip etmek amacıyla kurulmuş sahte sosyal medya profilleridir.

Bu hesaplar genellikle aktif değildir, yani içeriğinizle etkileşime girmezler. Nadir durumlarda, aktif hale geldiklerinde, genellikle spam yüklü gönderiler yayarlar.

Sahte bir sosyal medya takipçisine yatırım yapma fikri tuhaf görünse de aslında birçok marka için düzenli bir yatırımdır.

Birçok sosyal medya platformları bunun önlemlerini alsa da birinci sırada Twitter geliyor.

Twitter, asılsız platform etkinliğini azaltmak için gerçekten büyük adımlar atıyor. Fast Company tarafından bildirildiği üzere Twitter, otomatik olarak haftada 6 ila 7,5 milyon hesabı kaldırıyor.

Peki, platformlar sahte takipçilerin satın alınmasına açıkça karşıysa, neden markalar ve influencerlar bunu sürekli olarak yapıyor?

Bunun nedeni, büyük bir kitleye sahip olmak onları daha güvenilir ve popüler hale getirdiğine inanmalarıdır.

Ancak çok sayıda takipçi kitlesi markanızın daha önemli görünmesini sağlayabilirken, sahte hesaplara dayalı bu takipçi kitlesi oluşturmak, aşağıdakiler gibi birçok risk taşır:

  • Bütçenizi boşa harcamak: Milyonlarca takipçisi olan bir influencer’a, markanızı botlara ve aktif olmayan hesaplara tanıtması için büyük paralar harcadığınızı hayal edin.
  • Etkileşiminizi azaltmak: Sahte takipçiler çoğu zaman etkin olmadığı için içeriğinizle etkileşime girmezler. Sonuç olarak, katılım hacminiz düşecek ve genel sonuçlarınızı çarpıtacak ve içeriğinizin etkinliğini değerlendirmeyi zorlaştıracaktır.
  • Markanızın itibarını zedelemek: Sahte takipçiler satın alan bir işletme olarak ifşa olmak markanızın imajını zedeleyebilir. Ayrıca, insanlar markanızın güvenilirliğini sorgulamaya başlayabilir ve bu da satış sonuçlarınıza zarar verebilir.

Sahte takipçi denetimi nasıl yapılır?

Kendi Instagram ve Twitter profillerinizde kapsamlı bir sahte takipçi kontrolü, en az altı ayda bir yapmanız gereken bir şeydir.

Sahte takipçi satın almasanız bile, bazı sahte hesapların sizi takip etme olasılığı çok yüksektir. Bunun nedeni, sahte hesapların daha gerçek görünmesini sağlamak için sahiplerinin genellikle onları rastgele kullanıcıları takip edecek şekilde programlamasıdır.

Bu yüzden sayfanızdan bu tür hesapları ayıklamak istiyorsanız, düzenli bir sahte takipçi kontrolü yapmanız gerekmektedir.

Organik olarak sağlıklı ve katılımlı bir sosyal medya takibi nasıl inşa edersiniz?

Sahte takipçi satın almaya başvurmadan sadık bir sosyal medya topluluğu oluşturmanın birçok yolu vardır. 

İşte herhangi bir pazarlamacının yararlanabileceği dört önemli uygulama:

  1. Takipçilerinizi anlayın: İster 100, ister 100.000 kişi tarafından takip ediliyor olun, onları daha iyi tanımak için zaman ayırmanız önemlidir. Kitlenizin demografisini, ilgi alanlarını ve davranışlarını analiz etmek, onların neye önem verdiklerini belirlemenize yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olacak özel bir sosyal medya stratejisi geliştirebileceksiniz.
  2. İlgili içeriği yayınlayın: Bu taktik ilk noktayla yakından bağlantılıdır; sosyal medya kitleniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar çok kişiselleştirilmiş içerik oluşturabilirsiniz. 
  3. Tutarlı bir şekilde yayınlayın: Tutarlı bir şekilde yayın yapmak, sosyal medya haber akışlarında görünmeye devam etmek ve yeni potansiyel takipçilere ulaşmak için yapmanız gereken bir şeydir. Düzenli olarak yayın yapabilmek için içerik iş akışınızı optimize edin , doğru yayın araçlarını stoklayın ve en iyi yayın zamanlarını öğrenin . 
  4. Influencerlar aracılığıyla erişiminizi artırın: Organik takipçilere sahip olanları seçtiğinizden emin olun! Influencerlar, kitlelerinin ürünlerinize ilgi duymasına ve sizi sosyal medyada takip etmelerine yardımcı olacaktır.
Yorum Yap
0 Yorum yapan