Sosyal Medya ile SEO İlişkisi

Sosyal Medya ile SEO İlişkisi

Günümüzde hemen hemen herkesi etkisi altına almış olan Sosyal Medya ile SEO İlişkisi hakkındaki detayları merak edenler için özetlemek istedik. Artık bireysel hesaplardan büyük markalara kadar herkes bir çok platformda sosyal medyayı aktif kullanıyor. Sosyal ağlardaki paylaşımlar, yorumlar gibi etkileşimlerin SEO’ya kattığı pozitif etki gün geçtikçe önemini arttırıyor. Bu etkiyi doğru kullanmak arttırmak için ise dikkat edilmesi gereken birkaç önemli detayı başlıklar halinde sizlerle paylaşıyoruz.

SEO Uyumlu Web Tasarım

Sosyal Medya ile SEO İlişkisi

Website

Sosyal medya ve SEO ilişkisini kurmak için öncelikle website içinde sosyal medya hesaplarına da yer vererek başlanabilir. Sitenin tasarım yapısına göre hem görünür hem de göze batmayacak ölçüde sosyal ağların logoları ile birlikte link verebilir, sayfa ziyaretçilerinizi kolayca sosyal medya hesaplarına yönlendirebilirsiniz.

Platform Farkları

Her sosyal platform temelde aynı işlevi sağlıyor gibi görünse de hepsinin dinamikleri birbirlerinden farklı. Bu nedenle bir adet paylaşımı tüm platformlarda kullanmak yerine her mecraya uygun içerik ve görsel hazırlamak sosyal medya ve SEO ilişkisindeki bir diğer önemli detay. Örneğin Twitter‘da gündem daha hızlı ve güncel iken Instagram‘da daha çok görselliğin ön planda olduğunun göz önünde bulundurulması ve paylaşımların buna göre hazırlanması her platformun kendi içindeki etkisine pozitif etki sağlayacaktır.

Aktif ve Doğru Kullanım

Hesaplarda düzenli olarak paylaşım yapılması, hikayelerdeki anket gibi etkileşim yaratmaya yardımcı olan özelliklerin kullanması, takipçilere sorular sorulması, yorumlara ve özel mesajlara yanıtlar verilmesi hesabınızı aktif olarak kullanmanız için seçenekler arasında yer alıyor. En önemli detay ise paylaşımlarda link vererek takipçilerin linklere yönlendirilmesi içerik ve sayfalarınızın hızlı indekslenmesine yardımcı olacaktır.

Sosyal medya ve SEO ilişkisi hakkındaki birçok detay bulunuyor elbette. Ancak biz olmazsa olmaz olan en önemli detaylardan bazılarını 3 temel başlık altında özetleyerek bu konuyu merak edenler için açıklamaya çalıştık.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan