Sosyal Medya Mı E-Posta Pazarlaması Mı?

Sosyal Medya Mı E-Posta Pazarlaması Mı?

İşimizi daha çok insana ulaştırmak için çeşitli reklam yöntemlerine başvurabiliriz. Eskiden insanlar sokak sokak dolaşıp el ilanları dağıtırken bu iş de günümüzde dijitalleşti. Artık interneti kullanarak çeşitli reklam politikaları belirleyebiliriz. Bunlardan en bilindik iki tanesi sosyal medya ile reklam yapmak veya e-posta pazarlaması ile insanlara ulaşmak. İki yöntem de oldukça fazla kullanılmakta fakat yine de birbirlerine göre avantajları bulunuyor. Şirketinizi veya içeriğinizi daha çok insana ulaştırmak için bu yöntemleri tercih edebilirsiniz. Peki bu soruyu sorma vakti geldi. Sosyal medya mı e-posta pazarlaması mı?

Sosyal Medya İle İnsanlara Ulaşmak

Öncelikle sosyal medyanın gücü tartışılamaz. Günümüzde oldukça yoğun kullanılan sosyal medyada her yaştan, her ırktan, her görüşten insan bulabilir ve bu insanlara erişebilirsiniz. Bu insanlara erişebilmek için fazla bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Sadece sosyal medya hesabınızda kaliteli paylaşımlar, ilgi çekecek içerikler üretmelisiniz. Bu sizin tamamen sosyal medya politikanıza bağlıdır. İnsanların uzun zaman geçireceği, yazdığınız her cümleti dikkatle okuyacapı ve ilgisini tamamen yoğunlaştıracağı bir sosyal medya hesabı ile gerçek anlamda büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu sayı bazen milyonları bulabilir. Bu yüzden kaliteli ve ilgi çekici bir sosyal medya platformu ile amacınıza ve yeni insanlara ulaşabilirsiniz.

E-Posta Pazarlaması

Bu yöntem biraz daha kurumsal bir yöntemdir. Bu işi yapabilmek için insanların iznine ihtiyaç duyarsınız. İnsanlar sizden elektronik posta almak istediği takdirde bilgilerini sizinle paylaşır ve yalnız bu şekilde mail atabilirsiniz. Bu yöntem sadece reklam için değil şirketlerin belli konularda kullanıcılarını bilgilendirmek amacıyla kullanması da mümkündür. Tabi yöntemin bu kısmı için işiniz ile ilgili belli bir çevre edinmeniz gerekir. Ayrıca e-posta pazarlaması insanlarla daha yakın ve bireyi ilgilendiren bir yöntem olduğu için mesaj metinlerinizi iyi seçmeniz gerekir.

İki yöntem de oldukça sık kullanılıyor. Birbirlerine olan avantajları ve dezavantajları olsa da yine de etkili bir yöntem olmak ikisi için de geçerlidir. Metinlerinizi, görsellerinizi iyi seçmek size avantaj sağlayacaktır. İnsanların algısını etkilemek için ilgi uyandırıcı unsurlar kullanmalısınız. Bu iki yöntem de size halka açılma konusunda gerçekten avantaj sağlayacaktır.Yorum Yap
0 Yorum yapan