Sosyal medya raporu nasıl oluşturulur?

Sosyal medya raporu nasıl oluşturulur?

Sosyal ağlar, işletmenizin alt satırını doğrudan etkileyebilecek birçok fayda sunar. Güçlü bir sosyal medya sayfası oluşturmak, marka farkındalığını artırmanıza, daha iyi müşteri hizmeti sunmanıza, yeni satış fırsatları oluşturmanıza, kolayca yeni takipçiler edinmenize ve katılım oranınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya platformları, diğer departmanlara pek çok fayda sağlayabilir. Markanızın takipçileri, ürün geliştirme veya müşteri hizmetleri departmanınızın çalışmalarını iyileştirecek birçok faydalı ipucu bırakacaktır.

Sosyal medya, rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilecek büyük bir tüketici ihtiyaçları ve istekleri veri tabanıdır. Sosyal medya raporu, müşterilerinize bekledikleri hizmeti sunmanıza yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için sosyal medya verilerini analiz etmeniz gerekmektedir.

Sosyal medya raporunuza neler eklemelisiniz?

Anlayışlı bir sosyal medya raporu oluşturmak, sosyal medya performansınızı izlemek ve doğru verileri doğru kişilere ulaştırmak için doğru raporlama çerçevesini kurmanız gerekir. Elbette her rapor, sosyal paylaşımlarınıza, ağlarınıza veya kampanyanızın iş hedeflerine bağlı olarak farklı analiz verilerinden oluşacaktır. Aylık sonuçları rapor ediyor olun ya da yeni bir sosyal strateji oluşturuyor olun, kullanabileceğiniz bir sosyal medya rapor şablonu vardır.

Giriş

Sosyal medya raporunuzun hedefleri nelerdir? Neden tüm verileri analiz ediyorsunuz? Verileri nasıl topladınız ve analiz ettiniz ve hangi ölçümler hakkında raporlama yapıyorsunuz? Rapor girişindeki tüm temel soruları yanıtlayın.

Veri

Sosyal medya analitiği söz konusu olduğunda, yazdığınız tüm raporların en önemli kısmı verilerdir. Analiz edeceğiniz verilerin türü hedefe bağlıdır. İşletmeniz için hangi ölçümlerin önemli olduğunu hesaba katmanız gerekecektir. Stratejiniz üzerinde çalışıyorsanız Instagram veya Facebook performansınızı iyileştirmek istiyorsanız farklı bir veri kümesini analiz etmeniz gerekecektir.

Analitik

Dijital pazarlama stratejiniz üzerinde olumlu bir etki yaratmak istiyorsanız, rakamlar yeterli olmayacaktır. Raporların Analytics bölümü, sayıların ne anlama geldiğini size söyleyecektir.

Örneğin, hangi sosyal ağın en popüler olduğunu inceleyebilir ve içerik üretiminizi bu kanala odaklayabilirsiniz. Gönderi etkileşimlerini analiz etmek, takipçilerinizin etkileşimde bulunmak istediği içeriği belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle bu bölüme en kapsamlı bilgileri girdiğinizden emin olun.

Sosyal medya raporlama araçları

Hemen hemen her sosyal medya kanalı, Instagram Analytics, Facebook Insights veya Google Analytics gibi bir tür ücretsiz sosyal medya raporu sunar. Ölçütler yeni başlayan bir sosyal medya yöneticisi için yeterli olsa da sosyal medyanın uzun vadeli etkisini işletmenizin alt satırında göstermek istiyorsanız, ücretsiz bir uygulama yeterli olmayacaktır. Daha kapsamlı bir bilgi için, sözlerin hacmi, hashtag’in erişimi veya duyarlılık analizi gibi daha derinlemesine ölçümler sunan bir araca ihtiyacınız olacaktır.

Sprout Social

Sprout Social ile markanızın birden fazla sosyal medya profilini kolaylıkla yönetebilirsiniz. Anahtar kelime bazlı analizlerin yanı sıra, takipçi sayınızdaki artışı ve takipçilerinizin gönderilerinizle ne kadar etkileşime geçtiğini gözlemleyebileceğiniz araç aynı zamanda yer, yaş, cinsiyet gibi kriterleri detayını vererek sonraki gönderilerinizi daha doğru planlamanızı sağlıyor.

Iconosquare

Instagram için eşsiz bir raporlama aracı olan Iconosquare’ın en önemli özelliği hikâyelerin yanı sıra akıştaki fotoğraf ve videolarla ilgili de analizler sunuyor olması.

Buzzsumo

Buzzsumo, markanızın sosyal medyadaki performansını ölçmesinden ziyade doğrudan web sitenizdeki içeriğin sosyal medyadaki performansına dair bilgi veriyor oluşu aracı diğer raporlama araçlarından farklı kılan özellik.

Yorum Yap
0 Yorum yapan