Sosyal medya yönetim araçları

Sosyal medya yönetim araçları

Sosyal medya yönetimi yapılacağı zaman, bu yönetimin idare ve kontrolünü daha kolay hale getirmek ve kullanımı pratikleştirmek adına özel olarak tasarlanmış araçlar vardır. Bu araçlar sosyal medya yönetimini kolaylaştırmakla kalmayıp, markanızı ileriye taşımanızda ve aynı zamanda vakitten tasarruf edilmesinde büyük rol oynarlar.
Sosyal medya yönetimi araçları denildiği zaman ilk akla gelecek özellikleri sayacak olursak; strateji,  planlama, takip etme, analiz ve reklam şeklinde 5 temel gereksinim bulunmaktadır. Kullanacağımız sosyal medya yönetim aracında bulunan bu gereken özellikler, markamızı yükseğe taşımak adına olmazsa olmazlardır. Markanın internet ve sosyal medyada insanlarda yarattığı etkinin takibi, izlenmesi ve analizi, farklı sosyal medya hesaplarını bir arada yönetebilmek için gerekli bağlantı ve geçişin zaman kaybetmeden sağlanması için sık sık kullanılırlar. Anahtar performans göstergelerinin istatiksel verileri ve bu verilerin ayrıntılı bir şekilde izlenme, erişim, paylaşım gibi değerlendirmeleri için de sosyal medya yönetim araçları oldukça kullanışlı ve gereklidir. Bu özellikler sayesinde hedeflenen kullanıcı kitlesine ulaşabilmek çok daha kolay ve hızlı gerçekleşir. Bazı sosyal medya yönetim araçları, rakiplerin istatiksel verilerine de ulaşma ve değerlendirme imkanı sunar. Rakiplerin elde ettiği verileri analiz eder ve markanızı daha yukarı taşımanız için sektörü tanıyıp öne çıkmanızda yardımcı olurlar. Bu rekabette sosyal medya yönetim araçlarının etkileri azımsanamayacak kadar fazladır.
Sosyal Medyada Etkili İletişim Kurmanın Yolları
Kullanım amacına göre seçilebilecek oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Kimi sosyal medya yönetim amaçları bütün sosyal medya platformlarını aynı yerden yönetmeyi sağlar, kimi anlık olarak geribildirim analizi verir, kimi platform üzerinden etkileşim yapmanızı sağlar, kimi ücretsizdir, kimi daha profesyonel kullanıcılar için oldukça karmaşık detaylar içerir, kimi yeni başlayanlar için sade bir tasarımla yeteri kadar bilgi sağlar. Kullanacağınız aracı seçmek için ilk önce hangi özelliklere ve bilgilere ihtiyacınız olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki, seçtiğiniz özelliklerin çokluğuna göre aracın kullanım fiyatı da artacaktır.
Aşağıda, markanız için kullanabileceğiniz bazı yararlı sosyal medya yönetim araçları ve özelliklerini sizler için derledik. En yaygın ve başarılı iki yönetim aracının dışında daha fazla sosyal medya yönetimi aracı tanımak isterseniz size önerebileceğimiz bazı programları aşağıda bulabilirsiniz.

BUFFER

Sosyal medya yönetim araçlarının en eski ve en popüler araçlarından biridir. Sosyal medya hesaplarınızı bağlayıp on içeriğe kadar ücretsiz bir şekilde planlama yapabilmenizi sağlar. Daha çok küçük/orta işletmelerin kullandığı bu araç kolay kullanımıyla planlama için harika bir tercihtir.

SPROUT SOCIAL

Sprout Social; rakiplerine kıyasla oldukça güçlü bir sosyal iletişim platformudur. Sosyal profillerin yönetimine yardımcı olur ve hedef kitle ile çok daha iyi iletişim kurulmasına yardım eder. Hesabın verilerini muadillerine kıyasla oldukça hızlı ve iyi analiz eden bu platform, kullanıcılara raporlarda demografik değerlendirmeler sunarak rakiplerin bir adım önüne geçilmesinde büyük katkı sunuyor. Kitlenin; cinsiyet, yaş, şehir ve ülkeye göre dağılımlarını görerek ürün ve içerikleri ona göre şekillendirebilme şansı tanıyor. Ücretli bir uygulama olan Sprout Social 1 aylık deneme sürümünü kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Aylık 99$’dan başlayan fiyatlarla kullanıma sunulmaktadır.

CROWDFIRE

Sosyal medya yönetimi araçları arasında oldukça yüksek bir fiyat rekabeti var iken cebinize daha uygun bir araç arıyorsanız, bu araç ihtiyacınızı karşılamak için birebir. Crowdfire, gönderi analizi, gönderi planlama, seçilen saat aralığı veyahut tarihte gönderi paylaşımı yapma şansı tanıdığından dolayı kullanım bakımından oldukça tercih edilen bir araçtır. Kullanırken markanıza ait içerikler önermesi, fikir üretimini oldukça çeşitlendirir. Hesaplarınızı bir süre kullanmadığınız zaman, uygulama kullanıcıya hesabını aktif tutması için bildirim göndermektedir. Hesaplara gelen mesajları mentions sekmesi ile kolayca görüp yanıtlama imkanı sağlar. Bu aracın en güzel özelliklerinde birisi de RSS ile içerik takibi yapılan takip bölümüdür, fakat buraya kadar tüm özellikleri ücretsiz sunan bu araç, bu özelliği ve bazı ekstra özellikleri 7.50$’dan başlayan abonelik planları ile kullanıcıya sunmaktadır.

HOOUTSUİTE

Yeni yeni popüler olmaya başlayan hooutsuite, tüm sosyal medya içeriklerinizi tek bir platformdan yönetmenizi sağlar. Örneğin, bir gönderiyi tüm sosyal medya hesaplarında paylaşmak istiyorsanız hootsuite girerek, istediğiniz sosyal medya mecralarını seçiyor ve istediniz zaman diliminde paylaşım yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda hashtag ve anahtar kelimelere bağlı olarak özel arama akışı oluşturup kendi sosyal medya içeriklerinizi düzenleyebilirsiniz. Bu özellikler ve bazı ekstra özellikleri 19€’dan başlayan abonelik planları ile kullanıcıya sunmaktadır.

DİĞER PLATFORMLAR

Sosyal medya yönetiminde kullanılan araçların sayısı oldukça fazladır. Zaman geçtikçe yenileri üretilmeye devam edecektir. Her ne kadar kullanım amaçları aynı da olsa, istediğiniz ekstra özellikler, ücret, kullanıcı deneyimi veya kullanım kolaylığına göre tercihinizi yapabilirsiniz. Oldukça yaygın sosyal medya hesaplarınızı yönetebileceğiniz araçlarının bazıları ise şunlardır; MeetEdgar, MavSocial, Sendible, AgoraPulse, Awario.

Yorum Yap
0 Yorum yapan