Sosyal Medyada Etkili İletişim Kurmanın Yolları

Sosyal Medyada Etkili İletişim Kurmanın Yolları

Sosyal medya kanalları pandeminin etkisiyle iletişimlerimizin merkezini oluşturmaya başladı. Çoğumuz sosyal medyaya yabancı olsa da zaman içinde uyum sağlandığımızı söyleyebiliriz. Yine de bu uyumu daha verimli kılmak ve sosyal medyada aktif bir şekilde iletişim kurmak için bazı yöntemlere ihtiyaç duyabiliriz. Bu yazıda bahsedilen birtakım yöntemleri uygulayarak sosyal medyada daha etkili iletişim kurabileceksiniz.

Sosyal Medyayı Gözlemleyin

Sosyal medyaya yabancıysanız öncelikle gözlem yapın. İnsanların en çok hangi uygulamaları kullandığını, birbirleriyle hangi kanallarla iletişim kurduklarını keşfedin. Size uygun olan uygulamaların neler olduğunu bu gözlem ile keşfedebileceksiniz.

Sosyal Medyayı Kullanmaktan Çekinmeyin

Günümüzde nasıl ki dış dünyada “sosyal fobi” denilen bir kavramı konuşuyorsak kimi sosyal medya kanallarında da bunu gözlemleyebiliriz. İnsanların bir kısmı kendini, neler yaptığını çok fazla paylaşırken kimileri çekingen davranabilir. Sosyal medyada etkili bir iletişim içinde olmak istiyorsanız çekinmeyin. Neler yaptığınızı sizi takip edenlerle paylaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Hobilerinizi Keşfedin

Gün içinde yapmaktan keyif aldığınız hobilerinize yönelik gerek paylaşımlara gerekse gruplara ulaşabilirsiniz. Bir yandan hobinizi geliştirirken bir yandan yeni insanlar tanıyacaksınız. Kuracağınız bu yeni ilişkiler iletişim becerilerinizi artıracaktır.

Sosyal Medya

Kariyer Adımlarınızı Sosyal Medyada Paylaşın

Sosyal medyada kariyerinizi paylaşın. Linkedln, Instagram blogları, YouTube gibi birçok mecra üzerinden kendinizi anlatabilirsiniz. Birçok şirket artık yüz yüze görüşmelerden daha çok internet üzerinden çalışanlarına ulaşır. Özellikle Linkedln’i aktif olarak kullanırsanız hayalinizdeki işi keşfedebilirsiniz.

Sosyal Medyada Filtre Kullanın

Herkesin ilgi alanı bir olmayacaktır. Arkadaşınızın paylaştığı X konusu hakkındaki haberi görmek istemeyebilirsiniz. Bu yüzden Twitter, Linkedln gibi kanallarda filtre kullanabilirsiniz. Görmek istemediğiniz bir konuyu yasaklı kelimelere eklerseniz sosyal medyanızda ana sayfanıza düşmeyecektir. Bunun yanı sıra görmek istediğiniz ve hemen haberdar olmak istediğiniz bir konuya bildirim ekleyebilirsiniz. Böylece sosyal medyalarınızda o konuyla ilgili bir paylaşım yapıldığında telefonunuza bildirim gelecek. Özellikle kendi iş alanlarınız için bu bildirimleri aktif olarak kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada İletişim: Networking

Sosyal medyada etkili iletişim kurmanın bir yolu da kendi iş alanlarınızda çalışanları keşfetmektir. Katıldığınız bir toplantıda Linkedln üzerinden bluetooth açtığınızda etrafınızdaki kişilerle direkt bağlantı kurabilirsiniz. Yine Linkedln üzerinden eski okul arkadaşlarınızı, çalışmak istediğiniz firmayı takip edip onlarla iletişim içinde olabilirsiniz.

Günümüzde networking kavramı çok önem kazanmıştır. Bu kavram, sizin kariyerinizde ilerlerken başvuracağınız gerek kendi gerekse bağlantılı iş alanlarından tanıdığınızın olması anlamına gelir. Tabii ki bu tanıdıklık kan bağıyla değildir. Bağlantı kurduğunuz kişilerle aynı işte çalışmış, aynı okulda okumuş olabilirsiniz. Akademik alanda tanıdığınız bir hocanız da olabilir. Network kurarak sosyal medyada kariyerinizi onlarla paylaşabilir, onların kariyeri hakkında haberdar olabilirsiniz.

Sonuç olarak sosyal medyada etkili iletişim kurmanız için şu adımları takip edin:

  • Sosyal medyayı keşfetmeye dair motivasyonunuzu artırın.
  • Denemekten çekinmeyin.
  • Zevk aldığınız şeyleri sosyal medyaya taşıyın.
  • Kendi kişiliğinizi ve kariyerinizi paylaşın.
  • Bağlantı kurun.

Bu adımları takip ederek sosyal medyada daha etkili iletişim kurabilirsiniz. Sandığınız kadar karmaşık değil!

Yorum Yap
0 Yorum yapan