User Generated Content Nedir?

User Generated Content Nedir?

User Generated Content yani kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerikler en çok kullanılan sitelerin içeriklerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Dünya’nın en büyük sitelerinin içerikleri genelde User Generated Content dir.
Sosyal paylaşım siteleri, kullanıcı yorumları ve sosyal paylaşım sitelerinde ürününüz veya markanız hakkında yazılan içerikler User generated content olarak geçer. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler diğer kullanıcıları kendi ürettiğiniz içerilerden daha etkin şekilde pozitif yada negatif yönde etkileyebilir. Firmanız ve siteniz için ücretsiz içerik oluşturmanın en güzel yolundan biri olsa da sosyal medya sitelerinde kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri yönetememek bir dez avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

User Generated Content Örnekleri

Sosyal medya siteleri en büyük örnekleri oluşturuyor SimilarWeb raporuna göre ilk 10 siteden 5’i kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler sitenin ana içeriğini oluşturmaktadır. YouTube, Facebook ve Wikipedia en büyük örneklerden. Yerel olarak ise onedio güzel bir örnek kendi içeriklerini üretse de içeriklerin önemli kısmını kullanıcılar oluşturuyor. Bu sayede yönetim masrafları düşük tutulurken her isteyen içerik yazabildiği için her konuda içerik üretimi mümkün olabiliyor.
Sözlük siteleri ile sponsorlu başlık açtırarak firmanız, ürününüz veya projeleriniz için kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerikler oluşturabilirsiniz. Gerçek kullanıcı yorumlarını kullanarak müşteriniz olmaya talip olanlar için en önemli kaynaklardan birisidir. Satın alma eğilimlerinden önce YouTube videolarını inceledikten sonra insanlar artık ekşi sözlük gibi sponsorlu içeriğin çok az olduğu tarafsız kişilerce yazılmış kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriklere yöneliyorlar ve bu yönelim satın alma sürecinin sonucunu büyük oranda etkilemektedir.

Kullanıcılar Ürününüzü Pazarlasın

User Generated Content in iyi yönlerinden birisi ise kullanıcıların sizin yerinize ürününüzü pazarlamasıdır. Ürününüzü satın alan ve memnun kalan kullanıcılar deneyimlerini forumlarda sözlüklerde ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmaktadır. Ürününüzden haberdar olmayan arkadaşları veya platform üyelerine tanıtımını yaparak sizlere potansiyel müşteri kazandırmaktadır. E-Ticaret siteleri bu yöntemi kullanmayı çok seviyor ve etkisini gördükleri için kimi zaman alıcının paketlerinin içine hediye ürünler veya notlar bırakarak alıcının sosyal medyada ürünü ve platformu paylaşmasını sağlıyorlar. Kullanıcının yaptığı bu paylaşımlar çevresi tarafından reklam olarak algılanmadığı için sitelerin ve ürünlerin reklam tadında olmayan reklamlarını yaptırıyorlar.

Yorum Yap
0 Yorum yapan