YouTube çocuk içeriklerini işaretlemeyi zorunlu hale getiriyor

YouTube çocuk içeriklerini işaretlemeyi zorunlu hale getiriyor

Yaklaşık 3 ay önce Eylül 2019’da, çocukları ve YouTube’daki gizliliklerini daha iyi koruyabilmek ve ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) uyguladığı haklı yaptırımları gidermek için yapacağımız bir dizi değişiklik duyuran Google şimdi de kanallara bir zorunlu uygulama yapıyor. YouTube çocuk içeriklerini işaretlemeyi zorunlu hale getiriyor

Hemen aksiyon almanız gereken önemli YouTube değişiklikleri

YouTube çocuk içeriklerini işaretlemeyi zorunlu hale getiriyor, neler değişecek?

Yapılan önemli değişiklikler YouTube Kids’in aktif olmasıyla bir gelişme göstermişken, o zaman yapılması önerilen seçimler şu an zorunluluk olarak önümüze çıkıyor. YouTube, tüm içerik oluşturucuların içeriklerini YouTube Studio’da çocuklar için yapılmış veya çocuklar için yapılmamış olarak seçmelerini istiyor. Çocuklar için yapılmış olarak belirlenen bir videoyu izleyen herkesin kişisel bilgileri, kullanıcının yaşı olmasını istiyor.

7 Ocak 2020’den itibaren artık çocuklar için yüklenmiş videolarda kişiselleştirilmiş reklamlar sunulmayacak. Çocuklar, çocuklar için tasarlanmış videoların yorumlar, hikayeler, canlı sohbet, bildirim zili ve diğerleri gibi özellikleri de desteklenmeyecek.

Bu değişikliklerin çocuklara içerik hazırlayan içerik oluşturucular üzerinde önemli etkileri olacağı aşikar. Bu nedenle bu yeni manzarada YouTube kullanıcıların gezinmelerine yardımcı olmayı taahhüt ediyor. Bu süreçte birçok içerik oluşturucunun da değerli geri bildirimleri sürecin geliştirilmesi için önem arz ediyor.

Henüz videoların ayarlarını yapmadıysanız, kanalınızı (veya tek tek videoları) çocuklar için yapılmış veya ayarlanmamış olarak ayarladığınızdan emin olun, çünkü bu sonuçta içeriğinizin YouTube’da nasıl ele alınacağını buradaki seçiminiz belirleyecektir.

YouTube Çocuklara Özel İçerik Ayarlama

İçerik oluşturucular içeriklerinin hitap ettiği kitleyi en iyi bilenlerdir ve seçimi kendileri belirlemelidirler. Ayrıca YouTube henüz seçimi yapılmamış olan içeriği tanımlamak için makine öğrenimini de kullanır ve içerik oluşturucular, yapılan seçimlerin yanlış olduğuna inanmaları halinde sistemlerimiz tarafından yapılan bir atamayı güncelleyebilirler. Bir değişiklik yalnızca kötüye kullanım veya hata tespit edildiğinde geçersiz olur.

Yorum Yap
0 Yorum yapan