YouTube, içerik oluşturucuların ürün satışlarını arttıracak yeni özelliklerini paylaştı

YouTube, içerik oluşturucuların ürün satışlarını arttıracak yeni özelliklerini paylaştı

YouTube, içerik oluşturucuların ürün satışlarını artıracak yeni bir özellik ve geliri ölçmek için yeni bir rapor sunuyor. Artık, kullanıcılar canlı bir akış sırasında bir içerik oluşturucunun ürünlerini satın aldığında, satış sohbette vurgulanacak. Bunun yanında, YouTube kanalları, YouTube Studio’daki yeni bir raporda gelirle ilgili aylık bilgilere erişebilecekler.

YouTube video üreticileri için 4 yeni özellik sunuldu

Yeni aylık performans raporu

YouTube içerik oluşturucuları artık birden çok veri kümesini birleştiren bir performans raporuna erişebiliyor. YouTube Studio’da bulunan yeni rapor, aboneler ve gelirle ilgili mevcut iki aylık raporu birleştirir. Ayrıca, video görüntülemelerinin yepyeni bir analizi de var.

Rapor, 13 aylık verileri gösteren, aylık bir sütun grafiği içeren yeni bir görselleştirme içeriyor. YouTube içerik üreticileri, bu raporu aylık performansı hızlı bir şekilde ölçmek ve olası mevsimsel eğilimleri belirlemek için kullanabilirler.

Bu raporu, YouTube Genel Bakış analizinde, Kanal Genel Bakış bölümünde bulabilirsiniz. Her ayın başında güncellenecektir.

YouTube Atlanamayan Reklamları Tüm İçerik Üreticileri Kullanabilecek

Ürün satışında canlı uyarılar

YouTube, canlı videolar sırasında görünen yeni bir uyarı ile ürün satışlarına daha fazla önem gösteriyor.

YouTube Rolls Out New Features to Help Creators Boost Merch Sales

Bir içerik oluşturucunun ürünleri canlı akış sırasında satın alındığında, sohbet odasının tamamında bir uyarı görüntülenir. Bu, birisinin canlı akış sırasında üye olması veya süper sohbet göndermesine benzer. Bu özellik, YouTube’da ürün satmak için Teespring’i kullanan içerik üreticiler tarafından kullanılabilir.

Uyarılar, içerik oluşturuculara bir akış sırasında ürünleri tanıtmak için yeni bir yol ve hayranlara kanal için desteklerini göstermeleri için bir yol sunar. Ürünler için canlı uyarılar, içerik oluşturucunun ürünleri hakkındaki farkındalığı artırma ve bunun sonucunda satışları artırma potansiyeline sahiptir.

Reklam dışı gelir artışı

YouTube, içerik oluşturucular için reklam dışı gelirlerin artmakta olduğunu belirtiyor. Daha fazla kanal, YouTube’un Süper Sohbetler, Süper Çıkartmalar, kanal üyelikleri ve fiziksel ürün satışları gibi diğer para kazanma programlarından para kazanıyor. Sadece son 28 günde 80.000’den fazla YouTube kanalı, bu programlardan birinden para kazandı. Bu, Mart ayından bu yana %20’lik bir artışı ve Ocak ayından bu yana %40’ın üzerinde bir artışı temsil ediyor.

Mart ayının başından bu yana, 2 milyondan fazla izleyici ilk Süper Sohbet, Süper Çıkartma veya kanal üyeliğini satın aldı.

Süper Sohbetler ve Süper Çıkartmalar, canlı bir akış sırasında yaratıcıya parasal olarak teşekkür etmenin bir yoludur. Buna karşılık, alıcılar sohbette bir mesajı vurgulayabilir veya büyük bir çıkartma yayınlayabilir, ancak çoğunlukla bağış araçlarıdır. Kanal üyelikleri biraz daha fazlasını sunar, ancak bunların hepsi ayrı ayrı içerik oluşturucuya bağlıdır.

Bir kanala aylık üyelik ücreti ödemek, yalnızca üyelere ait videolar, yalnızca üyelere yönelik sohbetler ve bu türden şeyler gibi özel ödüller verebilir. Bununla birlikte, içerik oluşturucular üyelere sunduklarına ilişkin tamamen takdir yetkisine sahip olduklarından ödüller değişecektir. Kanal üyelikleri, yalnızca bir yıldan daha kısa bir süre önce tanıtılan nispeten yeni bir özelliktir.

Bu yeni özellikler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, buraya tıklayarak konuya ilişkin videoyu izleyebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan