YouTube Reklamları Otomatik Oluşturan Bir Araç Üzerinde Çalışıyor

YouTube Reklamları Otomatik Oluşturan Bir Araç Üzerinde Çalışıyor

Youtube, Bumper Machine adını verdiği reklamları otomatik oluşturan bir araç üzerine çalışıyor. Machine learning (makine öğrenmesi) kullanılarak geliştirilen bu araç uzun reklamları kendi bünyesinde 6 saniyelik reklamlara çeviriyor.

TechCrunch’ın haberine göre, Youtube Bumper Machine’nin alfa versiyonunu şuan test ediyor. Bu test sonucunda beta versiyona geçilecek ve dünya çapında kullanıma açılacak.

>> Youtube, Videonun Başarısını Ölçmek İçin Yeni Metrikler Test Ediyor

GrubHub aracın nasıl çalıştığını test etti ve reklamın önceki ve sonraki versiyonlarını Youtube’da yayınladı.

GrubHub’un 13 saniyelik orijinal bir reklamı:

Bumper Machine ile oluşturulmuş yeni 6 saniyelik reklam:

https://www.youtube.com/watch?v=UCz1dXFCE9o

Bumper Machine bir reklamdaki sesli yanıtlar, kişiler, şirket logoları veya ürünler gibi odaklanabilecek anahtar unsurları arıyor ve buna göre yeni reklamı oluşturuyor. Aracın Machine learning sistemi üzerine kurulduğunu belirtmiştik. Bu sistem henüz işleri %100 doğru yapamayacağından, bir reklam oluşturmak için belirli miktarda insan müdahalesi gerekiyor.

Araç ilgili reklamın 4 farklı varyasyonunu oluşturuyor ve seçimi kullanıcıya bırakıyor. Kullanıcı isterse içlerinden birini seçebilir yada dördünü de aracın hafızasında saklanması için kaydedebilir.

Debbie Weinstein’a göre, aracı her büyüklükteki reklamveren kullanabilir. Küçük reklamverenler az zaman ve çabayla 6 saniyelik reklamlar oluşturabilirken, daha büyük markalar/ajanslar bunları rafine edebilir yada ilham kaynağı alarak yeni reklamlarını oluşturabilirler.

Araç hakkında verilen ilk bilgiler bu şekilde. AramaMotoru.com olarak Bumper Machine ile ilgili tüm güncellemeleri blogumuz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden duyurmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Yorum Yap
0 Yorum yapan