Youtube, Videonun Başarısını Ölçmek İçin Yeni Metrikler Test Ediyor

Youtube, Videonun Başarısını Ölçmek İçin Yeni Metrikler Test Ediyor

Youtube, hangi videoların daha başarılı olduğunu belirlemek için iki yeni ölçüm metriği kullanmaya başlayacak. Bunun öncesinde bir videonun görüntülenmesi, yorumları ve beğeni sayıları yüksek ise konusunun ne olduğuna bakılmaksızın, başarılı kabul ediliyordu. Youtube, bu iki yeni metrik ile bunun önüne geçmeyi planlıyor. Bunun yanında, kullanıcıların kaliteli içeriği bulmak ve izlemek için harcadığı zamanı ölçmenin yollarını da test eden Youtube, bu konuda oldukça kararlı.

>> YouTube, Topluluk Kurallarının Uygulanmasını Hızlandırıyor

Youtube’dan “Kaliteli Video İzleme Süresi”

Bunun nasıl çalışacağı henüz belirlenemese de, yeni kaliteli video izleme süresi metriği, sadece izlenmek için çekilen videolardan daha fazlasını yapan içerikleri ölçecek.

Test edilen diğer metrik ise, insanların YouTube’da video izlemeye harcadıkları toplam sürenin yanı sıra okudukları ve gönderdikleri yorumları da bunun içine katacak.

Youtube, sundukları raporda aldatıcı clickbait içeriklerin yayılmasını engellemek için başladıkları bu projenin yaklaşık 2 yıldır geliştirme aşamasında olduğunu söylüyor. Verilere göre, kullanıcılar özellikle tavsiye videolara gelindiğinde, tuhaf ve saldırgan videoları ödüllendirdiği görülüyor.

Önerilerden fazlasını etkileyecek bu iki yeni metrik, YouTube’un arama sonuçlarını nasıl sıraladığını, reklamları yayınladığını ve video oluşturucuları ödediğini de belirleyecek.

YouTube’un bu ölçümleri kullanmaya başlayıp başlamayacağını yada ne zaman başlayacağı konusunda bir bilgi bulunmuyor fakat bu güncellemenin duyurulmadan başlatılacağı konuşulanlar arasında.

Yorum Yap
0 Yorum yapan