Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan Adı (Domain) Nedir?

İnternet sitelerine ulaşmak için arama motorlarına çeşitli kelimeler veya adresler yazıyoruz. Alan adı, arama motorlarında sitemizin ismi niteliği taşıyan, örneğin “www.adresiniz.com” şeklinde yazıldığı zaman direk olarak sitenize yönlendiren bağlanıtlardır. Sitenizin ismi niteliği taşır. Belirli süreler dahilinde satın alabilirsiniz. Özellikle domain seçimi site popülaritesi adına çok önemlidir. Karmaşık ve anlamsız bir domain sitenizin içeriğini gölgede bırakacak, ulaşımı zorlaştıracaktır. Bunun yerine daha ilgi çekici, içeriğinize uygun bir domain kullanmak size oldukça önemli avantajlar sağlayacaktır. İnternet üzerinde yapacağınız ufak bir araştırma ile onlarca domain firmasından istediğiniz isme ve uzantıya sahip alan adını rahatlıkla dileidiğiniz süre zarfını baz alarak satın alabilirsiniz.

Alan Adı Seçimi

Kullanıcılara sitenizin içeriğinden önce alan adınız hitap edecektir. Günümüzde popüler olan sitelerin alan adlarına dikkat ettiğiniz takdirde ilgi çekici ve özellikle seçilmiş kısaltma veya isimlerden oluştuğunu görürsünüz. Sizler de alan adınızı seçerken içeriğinizi baz almalısınız. Genel olarak alan adlarında site ismi kullanılır. Özenli seçtiğiniz site isminizi alan adı kısmında uzantıyı yanlış seçerek gölgelemek istemezsiniz. Bu yüzden uzantılara da dikkat etmeniz gerekir. Özellikle organik hit miktarı yüksek, arama motorlarında tercih edilen, alan adınızın isim kısmına uygun bir uzantı olması sizin için avantaj olacaktır. Bu yüzden araştırma yaparken kişiselleştirme seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Alan adı seçiminde genel anlamda isimlerin kullanıldığını söyledik. Bu yüzden web sitesi adınızı doğru seçmek de önemlidir. Adınıza karar verirken alan adı kombinasyonlarını deneyerek karar vermek size ekstra avantajlar katacaktır. Alan adlarının direk kullanıcıları sitenize yönlendirdiğini söyledik. Bu yüzden kolay, içeriğinizi yansıtan, uzantıya uygun bir site ve alan adı seçmeniz çok daha iyi olacaktır.

Günümüz internet ağında hepimiz yer alabiliriz. Biz Birbu Dijital Reklam Ajansı olarak yılların verdiği tecrübemize dayanarak söylüyoruz ki bu işte göze ve kulağa hitap etmek önemlidir. Bunun ilk adımlarından birisi de doğru kombinasyonla alınmış bir alan adıdır. Kombinasyonlarınızı hem isminizi hem de uzantınız baz alarak, uzantınızın popülerliğini araştırarak oluşturabilirsiniz. Daha fazlası için blog kısmımızı ziyaret edebilirsiniz

 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan