Arama Motorları Sıralamaları Nasıl Yapıyor?

Arama Motorları Sıralamaları Nasıl Yapıyor?

Arama Motoru Nedir?

Hayatımızda, ekmek gibi su gibi bir günlük ihtiyaç haline gelen internet ve internette bulunabilir olma isteği için arama motorları olmazsa olmaz durumdadır. Yazdığımız bir kelimeyle, kısacak bir sürede önümüze sıralanan onlarca sayfa var, burada merak edilen esas soru şu; arama motorları sıralamarı nasıl yapıyor?

Arama motorlarının bu sıralamayı yaparken demokratik bir uygulama sergilediği biliniyor. Yani; siteler birbirine çeşitli bağlantılar sunuyor ve böylelikle bazılarının ismi daha fazla kullanılmış oluyor bu da o siteyi üst sıralara taşıyor. Tabii bu en basit mantıkla baktığımız zaman böyle, sistemin sınırları bu kadar dar kapsamlı değil. Arama motorları, bütün internet dünyasını tarayarak, yazdığınız anahtar kelimeyi kapsayan en ilgili sonuçları önünüze getiriyor ki bu işlemi yaparken çok sayıda ölçütün esas alındığı da bilinmektedir.

Sıralama Yaparken Kullanılan Bazı Kıstaslar

  • Domain seviyesinde link metrikleri
  • Sayfa seviyesinde link metrikleri
  • Sayfa seviyesinde anahtar kelime ve içerik tabanlı özellikler
  • Sayfa seviyesinde anahtar kelime
  • Etkileşim; trafik/sorgu özellikleri
  • Domain seviyesinde marka metrikleri
  • Domain seviyesinde anahtar kelime kullanımı
  • Sayfa seviyesi sosyal metrikler

Sayfanıza yönlendiren bağlantıların sayısı ne kadar çok olursa arama motorları sayfanızı o kadar üst sıralara yerleştiriyor. Çünkü arama motorları çok sayıda ve kaliteli bağlantıların önemli sayfalardan geldiğine inanmaktadır. Bu bağlamda sayfanızın ilk sıralarda yer alması adına mümkün olduğunda bağlantı göndermelisiniz.

Sayfanıza yönlendirecek anahtar kelimeler de önemlidir. Anahtar kelimelerin çokluğundan ziyade içeriğine dikkat etmelisiniz; size en kestirmeden getirecek en uygun anahtar kelimeleri seçmekte fayda var. Ücretsiz edinebileceğiniz bir Google araç çubuğunun da bağlantılarınız hakkında bilgi edinmeniz açısından faydası olabilir.

Bu aşamalarda da arama motorları için uygun şekilde dizayn edilen web sitelerine olan ihtiyaç açığa çıkıyor. Bu noktada sizler için bu hizmeti sunan pek çok SEO şirketi bulunmakta. Bu şirketlerin amacı ve işini; sayfanızı arama motorları için uygun ve içeriğinize göre ilk sıralara taşıyacak hale getirmek olarak tanımlayabiliriz. Bütün bunlara ek olarak, sitenizin sosyal paylaşım alanlarındaki paylaşılma oranlarıyla da üst sıralara çıkacağını unutmamak gerekir.Yorum Yap
0 Yorum yapan