CodeIgniter JSON Format Verisini Gösterin

CodeIgniter JSON Format Verisini Gösterin

JSON JavaScript Object Notation anlamına gelir ve çok daha organize bir biçimde verileri yapılandırılması için kullanılmaktadır. XML alternatif olarak, CodeIgniter JSON kullanmanın başlıca amacı web sunucusu ve uygulama arasında veri bağlantısı oluşturmaktır. CodeIgniter JSON formatının okunabilir bir formatta JSON formatına erişim sağlamanıza olanak sağlıyor.

API’leri web hizmetinizde kullanılır olsa veya kullanılmazsa, sunucu ile istemci arasında veri aktarımında REST API kullanılır.

JSON esas olarak iki bölümden, yani anahtar ve değer bölümlerinden oluşuyor. JSON denildikte JavaScript akıla geliyor, ama neredeyse tüm programlama dillerinde JSON ayrıca bir yazılım olarak destekleniyor. Veritabanlarında JSON, MySQL, PostgerSQL mar’adb ve benzeri pek çok ilişkisel veritabanları tarafından desteklenmektedir. NoSQL, MongoDB, Neo4j gibi veritabanları da Hbase da JSON farklı bir şekilde desteklenmektedir. MongoDB bilgisinin transferi için JSON değiştirilmiş ikili sürümü kullanıyor.

CURL Kütüphane Kullanımı İçinde JSON Veri Görüntüleme

CodeIgniter CURL kitaplığı kullanarak posta yoluyla JSON yanıtları nasıl görüntüleceğini anlatacağız. Bu kütüphaneyi kullanarak etkin CURL isteklerini ele alabilirsiniz.

Öncelikle, CodeIgniter’e ait github deposundan CURL kütüphane kurmamız gerekiyor. Kütüphane kurarken dikkat etmeniz gerekiyor kütüphanenin yerleştiği yerdir. Çünkü, CodeIgniter /application/libraries/Curl.php içine yerleştirmek zorunda kaldığınızı söylüyor. Geliştiriciler güncelleme yaparken otomatik yapılması için her kullanıcı için zaman harcamamak için böyle bir yol yaptılar.

Bu sayede aracı geliştirebilir ve destek için zaman kazanmış oluyorlar. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, aşağıdaki komutu kullanarak CURL kitaplığını yükleyin.

$this->load->library(‘Curl’);

CURL kütüphanesi başarıyla yüklendikten sonra, uygulama yani JSON talebinin türünü ayarlayın. Bunu yaparken önemli bir şey burada “application / json” kullanmak profesyöneller içindir. Siz burada “text / json” seçeneğini seçerek genel sürecin devamını sürdürebilir daha sonra uygulama / json seçeneğini seçebilirsiniz.

Mesaj Yoluyla JSON Gönder

$url = 'http://your-domin.com/';
$formatJsondata = array(
'username' => 'authenticate-username',
'password' => 'password-authentication'
);
$encodedJsonData = json_encode($formatJsondata);
$this->curl->create($url);
$this->curl->option(CURLOPT_HTTPHEADER, array('Content-type: application/json; Charset=UTF-8'));
$this->curl->post($encodedJsonData);
echo $result = $this->curl->execute();

Teknik Şekilde JSON Veri Gösterin

Bazen JSON biçimini bütün bir HTML sayfasına dönüştürmeniz gerekebilir. Belirtilen işlemler için belirli komut verileri kullanmak gibi. JSON biçiminde sayfanın veri çıkışını görüntülemek için sorgu sayfaları oluşturuluyor.

Yani ilk yapmanız gereken uygulama bölümünün içindeki MY_Loader ile özel bir sınıf oluşturmaktır. JSON biçiminde sayfa verilerini yüklemek için bu sınıfı oluşturmanız gerekiyor. Uygulama ana klasörün içindeki çekirdeğin tüm genişletilmiş sınıfları içermelidir. Sınıf adı da config.php ön ek dizi temel sınıfı aynı verilmelidir. Başvurunuzu aşağıdaki config.php örnek ala bilirsiniz.


public $_json_array = array();
public function __construct() {
parent::__construct();
$this->ci = &get_instance();
}
public function view($view, $vars = array(), $return = FALSE) {
$format = $this->ci->input->get('format');
if($format == 'json') {
$this->ci->_json_array[$view] = $vars;
$this->ci->output
->set_output(json_encode($this->ci->_json_array, JSON_NUMERIC_CHECK));
}
else {
parent::view($view, $vars, $return);
}
}
}

Şimdi CodeIgniter display_override bağlantısını kullanarak JSON biçiminde görüntü çıkışı için gereklidir. Bu durumda, ayrıca web üzerinde çıkışını görüntülemek için kendi yöntemini kullanabilir. Veya ayrıca bunun için API JSON veri gönderebilir.

Ekran geçersiz kılma üzerine bir kanca oluşturmak için hooks.php üzerinde JSON biçiminde görüntü çıkışı ve içindeki kodlar gibidir.


class Formatting{
function __construct(){
$this->ci = &get_instance();
}
function convert_html_to_json(){
if(!empty($this->ci->output->get_output())){
echo $this->ci->output->get_output();
}
else{
echo NULL;
}
}
}Yorum Yap
0 Yorum yapan