Daha Hızlı UDP Tabanlı HTTP 3 Protokolü Geliyor

Daha Hızlı UDP Tabanlı HTTP 3 Protokolü Geliyor

Kasım 2018, İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) Bangkok da bir araya geldiler. Yeni bir protokol oluşturmaya karar verdiler. QUIC iletim protokolü, bir HTTP 2 ardınca HTTP 3 olarak geliştiriliyor. HTTP 3 UDP üzerine inşa ediliyor. Google ve Facebook gibi tanınmış şirketler tarafından destek verildi.

Eğer Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız ve bir Google hizmeti barındırıyorsanız, zaten QUIC kullanarak en iyi konuma gelebilirsiniz.

Sonuçlar umut verici olacaktır. IETF tarafından oluşturulan HTTP 3 protokolü 2019 Haziran ayında tamamlanacak. Yeni nesil protokolü edinmek sitenizi ve şirketinizi 1 adım öne çekecektir.

HTTP 3

Düşük seviyede olan sunucuların daha düşük gecikme süresini almasına olanak sağlayacak. Yani bu şekilde siteler daha hızlı yüklenecek. 2016 yılında yayımlanan HTTP 2 protokolü şuanda dünya üzerindeki sunucuların %35’ini taşıyor. Aynı zamanda modern web tarayıcıları da şuanda HTTP 2 protokolünü kullanmaktadır.

HTTP 3 IETF protokolü tarafından yaklaşan internet standardı göz altında yani deneme sürümünde olduğu için şuanda tam olarak paylaşılmadı. Uluslararası olarak daha geç paylaşılacak. TCP gibi internet protokolü standartları ve IPv6 sunucuları için daha iyi olacak. Sunucusu güçlü olan dinamik web siteler 2 kat daha hızlı yüklenecek. 

Kaynağı

Daha önceden oluşturulan HTTP 2 protokolü yavaş olduğu için Google tarafından QUIC (Hızlı UDP İnternet Bağlantıları) geliştirildi. Şuanda da Google ve Facebook gibi şirketler web sitelerini hızlandırmak için QUIC kullanıyor.

HTTP 2 üzerinden başlayarak alt yapısı aynı olan ancak QUIC ile birleştirilen protokole HTTP 3 adlandırabiliriz. 

İnternet Protokolü (IP)

İnternet Protokolü tüm internet topoloji alt kısmını tanımlar. İnternet protokolü biz internette güvenle sitelerde dolaşabilmemize ve son kullanıcıların dahi makinelere yönlendiriciler gelen tüm donanım altyapısını değiştirirken her şeyi güvenilir hale getiren protokoldür.

Şu anda dünya üzerinde 4 milyar internet adresi bulunuyor. Sınırlı ayarlamalar üzerine bu adresler 32 bit ile şifreleniyor. Ticari internet adresleri için özel IP adresleri bulunuyor. Bu adresler “dinamik IP adresi” olarak biliniyor. 2016 yılından sonra şirketler için 32 bit şifrelemenin güvenli olmadığını anlayınca Google 128 bit şifreli korumasını getirdi.

Artık internet üzerinde daha güvenli ve daha hızlı gezinebiliyoruz. 

TCP (Geçiş Kontrol Protokolü)

TCP İngilizce Transmission Control Protocol olarak biliniyor. IP üzerinden bağlantı kurulan tüm yazılımların alt yapısını kapsıyor. E-Posta, dosya transferi (FTP) için gerekli olan güvenliği sağlayan internet protokolüdür. 

TCP maliyet olmadan sizi koruma altına alan protokoldür. Zayıf ve gereksiz sayılabilecek geri bildirimler, siparişler ve diğerleri için güvenlik sağlar. Alışveriş yaptığınız sitelerde SSL sertifikalarına bakarsanız veya internet sağlayıcınız hakkında bilgi edinin. TCP protokolünü orada da görebilirsiniz.

UDP (Kullanıcı Datagram Protokolü)

UDP User Datagram Protocol olarak biliniyor. 1980 yıllarında paylaşılmıştır. Datagram tabanlı kablosuz protokol anlaşılacağı gibi UDP de bir güvenlik sağlayıcısıdır. UDP sadece TCP gibi yaygın değil.  UDP internet veya işletim sistemlerinde önemli değişiklikler yaparak güvenlik katmanını güçlendiriyor.

Mevcut ağ üzerinde TCP yerine UDP daha üstün. Temel protokol katmanı IPv4 ve IPv6 ile zorunlu olduğundan isteğe bağlı olarak IPv4 veya IPv6 sunucunuza kurabilirsiniz. UDP genellikle sesli iletişim, video akışlarında, canlı yayınlarda, DNS sistemlerinde kullanılmaktadır.

QUIC Nedir?

Daha hızlı UDP internet bağlantıları olarak biliniyor. Ticari kullanımlar için uzay adını almıştır. UDP protokolünün hızını arttırarak güvenlik önemlerini karşılıyor aynı zamanda daha hızlı çalıştırıyor. 2012 yılında Google tarafından kuşanıldı ve internet genelindeki sistemlerin çekirdeklerinde düzenlenme yapıldı. 

Ağ katmanları bu şekilde sınır tanımıyor. Sunucular artık daha aktif ve internette gezinmek, indirme, yükleme işlemleri daha kolay. İnternetin ilk çıktığı zamanlarda bir şey aratmak neredeyse 30 saniye sürüyordu şimdi ise optimizasyon ve QUIC tabanlı olduğu için 1 saniyeden kısa sürede bile açılıyor.

HTTP 2 ile HTTP 3 Farklılıkları

HTTP 2

  • Uygulama Katmanı: HTTPS
  • Güvenlik Katmanı: TLS
  • Taşıma Katmanı: TCP

HTTP 3

  • Uygulama Katmanı: HTTPS
  • Güvenlik Katmanı: QUIC
  • Taşıma Katmanı: UDPYorum Yap
0 Yorum yapan