Gerçek Site Hızı Nasıl Hesaplanır?

Gerçek Site Hızı Nasıl Hesaplanır?

SEO programlarında kritik bir deneyim olan site hızları arama motorlarında alt sıralarda kalmanıza neden olabiliyor. Daha çok üst sıralarda olan sitelere yönlenmelerin olması nedeni ile web site hızları kullanıcıların deneyim sahibi olması ile üst sıralara çıkartılabiliyor. Web sitelerinin hızının tespiti için test yapan site bulabilirsiniz. Buna göre gerçek site hızı nasıl hesaplanır? Bazı test siteleri ve karşılaşılan rakamlar ise şu şekilde olmaktadır; 

Önemli Site Hızı Testi Yapan Siteler 

Google Page Speed Insights  

Ücretsiz hız testi yapabileceğiniz sitelerden biri olarak kullanılabilir.  Mobil ve masaüstü kullanımları için ayrı optimasyon sonuçları verebilen site de 2 tab görünmektedir.  

Masaüstüne göre sayfa hızının gösterildiği Fast olarak optimasyon ise sayfa hızıyla ilgili olmayıp HTML ile ilgili kurallar ve ne derecede optimizasyon sağladığı hakkında bilgi vermektedir. Beklentinin 3 sn altında olması yüklenmenin iyi bir sürede çalışmasını gösterir.  

Scrool edilerek optimizasyon önerileri ile ilgili konularda fikir sahibi olmanızda yardımcı olur. 

Web Sitesinin Mobilde ki Test Hali 

Ücretsiz olarak kullanılabilen GT Metrix 2 farklı türde algoritma araçları kullanmakta test denemesinde detaylı raporlama sunabilen GT Metrix de youtubede düşük puan görülmektedir. Stream ile yükleme de DCL ve FBP veri tabanların da farklı sonuçlar görülmekte test sonuçlarında büyük bir fark yaratmaktadır.  Sonuçların aynı lokasyonda olması sayesinde gerçek sonuçları elde edebilirsiniz.   

Pingdom Hız Testi

Ücretsiz hız testi sürümü olan Pingdom oldukça anlaşılır ve şık görünen raporları önünüze sererek kullanabileceğiniz bir hız test sürümüdür. Yoğun olarak kullanıcısı olduğundan bekleme sorunu ile karşılaşabilirsiniz. 

Optimizasyon Ve Sayfa Hızı 

Saniye cinsinden sayfa hızının değerlerini gösteren test hızı optimizasyon ile birlikte destekleyici olarak kullanılır. Testin yapılması ve yüklemenin bitimini tanımlayan iki ayrı sunucu bulunmaktadır. Farklı siteler test sonuçlarına neden olsa da derecelerde çok fazla oynama olmaz.   

Sayfa Ne Kadar Sürede Yüklenmeli?  

Süre olarak kesin bir cevap olmasa da en az sayfa yüklenme 2 ya da 3 saniye gibi bir sürede olmalıdır. Her sektör farklı olduğundan bu süre değişebilir. Bazı dosyalar indirilirken ya da yüklenirken dosyanın boyutuna göre belirli bir zaman beklemek gerekebilir. Siteye göre sitelerin belirli puan algoritması bulunur. Optimizasyonda puanlarda farklılık olabilir. Yorum Yap
0 Yorum yapan