Google LightHouse Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google LightHouse Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google ‘un geliştirmiş olduğu Google Lighthouse  sitelerin ve sayfalarının hızını,  varsa hatalarını ve SEO uyumlu olup olmadığını ölçerek kullanıcıya rapor halinde sunan hizmetleri kapsar. Google Chrome eklentilerinde yer alan uygulama ile performans ve hataları ölçmekte kullanılmaktadır. Bu uygulama sayesinde farklı sayfalara girilmeden de raporda analiz sonuçlarınızı Google Lighthouse ile görebilirsiniz. Peki Google LightHouse Nedir? Nasıl Kullanılır? Tanımlanacak olursa şu şekilde özetlenebilir.

Google Lighthouse Nasıl Kullanılır?

Eksikleri olsa da zamanla geliştirilerek daha iyi hizmet vermeyi sağlaması eklenen Lighthouse henüz Türkçe olarak kullanılamamaktadır. Henüz yeni hizmet vermeye başlayan uygulama geliştirme çalışmasına devam edilmektedir.

Google LighHouse Kurulumu Nasıl Olur?

Projelerinizde siteler de kullanacağınız Google Lighthouse Nedir? Nasıl Kullanılır? Bu uygulamayı kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle Chroma tarayıcısından eklenti kısmından Google Lighthouse diye yazarak uygulamayı yüklemeniz gerekir. Uygulama kurulup aktif olunca istediğiniz siteye girip sağ kısımda olan deniz feneri ikonunu tıklayarak iki seçenek olan Generate Report ya da Option seçeneğinden hangi raporu almak istiyorsanız ona göre seçiminizi yapabilirsiniz.
Bu uygulamayı sırasıyla işlemleri takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Büyük kolaylık sağlayan uygulama ile sitedeki hataları ve doğruların analizlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 5 alanda raporlama hizmeti sunan Google Lighthouse progresif ve uygulama, performans, ulaşılabilir ve erişebilir en iyi uygulamalar ve SEO uygulamalarının raporlarını sunup hataların düzeltilmesinde yardımcı olur. İleride daha da gelişeceğini düşündüğümüz Google Lighthouse sunucusu olmayanlara önerilmekte ve Chrome mağazasından ulaşmak mümkün olmaktadır.
Rapor sonuçlarına göre sitenizin durumunu tekrar gözden geçirmenizi sağlayacak raporları analiz ederek sitenizin eksiklerini görerek hatalarınızı düzeltme şansını elde edebilirsiniz. Kendi sunucunuz üzerinde kurulumunu yapabileceğiniz Google Lighthouse uygulamasının ayrıntılı olarak Google’dan öğrenebilirsiniz. Eklentiyi hemen edinmek için Chrome mağazasını ziyaret etmeniz de fayda vardır. Opera da henüz eklentisi olmayan Google Lighthouse kısa zamanda birçok sunucuda kullanılmaya başlayacaktır.
Bu uygulama SEO ya da bağlantılı uygulamalar da tüm platformların optimize olması ve hızlı yüklenmesi amaç edinmiştir. Kodlama ya da sayfa yükleme ve erişilebilirlik performanslarından yeterli performansın alınması bu uygulama ile sağlanmaktadır.  Projelerinizi ileriye taşımanızı sağlayacak uygulama ile daha başarılı işlere imza atabilirsiniz. SEO ya da tasarım yapanların oldukça yardımcısı olacak uygulamayı eklentilerden indirebilirsiniz.
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan