Hangi kelimelerde 1. sıradayım?

Hangi kelimelerde 1. sıradayım?

Hangi kelimelerde 1. sıradayım?

Web sitenizin hangi kelimelerde 1. sırada olduğunu bulmak artık çok kolay. Aşağıda anlattığım yöntem sayesinde google aramalarında hangi kelimelerin 1. sırada olduğunu, hangi kelimelerin 2. sırada olduğunu çok kolay görebilirsiniz. Aslında Google üzerinden kaç kere arama yapıldığını, sitenize kaç tıklama olduğunu ve sitenize gelen kullanıcının girdiği kelimede kaçıncı sırada olduğunu bu yöntem ile görebilirsiniz.

Kaçıncı Sırada Olduğunu Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenmek için, öncelikle web sitenizin kayıtlı olduğu Google’ın Google Web Master Tools aracına giriş yapmalısınız. Eğer web sitenizin Google Web Master Tools hesabı yoksa ya da hangi hesapla giriş yaptığınızı bilmiyorsanız Google Web Master Tools Hesabı yazısından bu konuda bilgi alabilirsiniz. Web Master Tools hesabınıza giriş yaptıktan sonra karşınıza sahip olduğunuz mülkler çıkacaktır. Birden fazla web siteniz var ve bunları eklediyseniz hepsi gözükecektir. Web sitenizin üzerine gelip ‘Mülkü Yönet’ butonuna basarak web site mülkünüze giriş yapın.
Giriş yaptıktan sonra, şu an için Google Web Master Tools’un eski arayüzü kullanılmaktadır bu yüzden üst kısımda uyarı olarak ‘Yeni Performans raporunu kullanın.’ yazısı göstermektedir.Bu yazının sonunda ‘Yeni rapora git’ butonuna tıklayarak yeni raporlama ekranına geçin. Eğer eski arayüz kaldırıldıysa üst bölüme gerek kalmadan direk bu sayfaya erişmiş olacaksınız. Eski arayüzü burada paylaşıyorum.

Google Web Master Tools’un Yeni Arayüzü

Sisteme girdiğinizde sol menüde ‘Ön İzleme‘, ‘Performans‘, ‘URL denetimi‘ vs diyerek menü bulunmaktadır. Bu menüden Performans menüsüne tıklıyoruz. Karşımıza bir istatistik raporu çıkmaktadır.

Bu raporu size kısaca anlatıcağım;

  • Toplam Tıklama Sayısı nedir?
  • Toplam Gösterim Sayısı nedir?
  • Ortlama TO nedir?
  • Ortalama Konum nedir?

web master tools

Toplam Tıklama Sayısı nedir?

Toplam tıklama sayısı; Bir kullanıcının sitenize kaç defa tıkladığını gösterir. Yalnız burada önemli bir noktayı atlamayalım; Bu tıklamaların tamamı Google aramalarından gelen tıklamalardır. Yandex, Bing gibi diğer arama motorlarından gelen aramaları listelemez.

Toplam Gösterim Sayısı nedir?

Toplam Gösterim Sayısı; Kullanıcıların arama sonuçlarında sitenizin bağlantısını kaç kez gördüklerini belirtir. Bu değer, sonucun görünüm içine kaydırılıp kaydırılmamasına bağlı olarak resimler ve diğer arama sonucu türleri için farklı şekilde hesaplanır.

Ortlama TO nedir?

Ortlama TO; Google aramada sitenizin gösterilme sayısının, tıklanma sayısına bölünmesi ile çıkan orana denir. Açılımı Ortalama Tıklama Oranıdır. Örnek olarak siteniz 1 ayda 100 kere gösterildi ve 100 gösterim sonucunda 10 kere tıklama aldınız. TO oranınız 100/10 = 10 olarak %10 olacaktır.

Ortalama Konum nedir?

Ortalama Konum; sitenizin arama sonuçlarında göründüğü en yüksek konumu kullanan, arama sonuçlarındaki ortalama konumdur. Açıklaması şu şekildedir; örnek olarak birbu kelimesinde siteniz x konumunda x bilgisayarda 5. sırada çıkmaktadır, ama y konumundaki y kişisinde 3. sırada gösterilebilir. Bu Google un kişiselleştirilmiş arama özelliğinden kaynaklı değişiklik gösterir. 2 sıralamayı toplayıp 2 ye böldüğünüzde ortalama konum çıkacaktır. (5+3)/2 = 4. Sıradasınız. Sizde 1. sırada gözüken kelime başka birinde 3. sırada olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolunu şimdi anlatacağım.
Kaldığımız yerden devam edelim, Hangi Kelimelerde 1. Sıradayız, Bu 4 istatistikten 4.sü olan Ortalama Konum bize hangi kelimelerde kaçıncı sırada olduğumuzu net bir şekilde gösterecek. Ortalama Konumun üzerine 1 kere tıklayın ve istatistik açılsın. Alt kısımdaki tablonun en sonuna ‘Pozisyon‘ field eklendi. Pozisyonun üzerine 2 kere tıkladığınızda kaç kelimede 1. sırada olduğunuzu görebilirsiniz.
hangi kelimede kaçıncı sıradayım
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan