Neden AMP Kullanmalıyız?

Neden AMP Kullanmalıyız?

Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirmek

Eskiden internet erişim imkanı genel anlamda bilgisayarlar ile sınırlıyken günümüzde bu imkan büyük oranda mobil platformlara kaymış durumda. Bu yüzden var olan web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek size hem tercih edilebilirlik hem de erişilebilirlik sağlayacak ve mobil kullanıcıların içeriğinize daha kolay bir şekilde odaklanmasını sağlayacaktır. Bu yüzden yapacağınız yazılımsal ve tasarımsal düzenlemeler ile sitenizi responsive yani duyarlı bir hale getirebilir, ya da duyarlı olan bir tema üzerinden web sitenizi oluşturabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Peki mobil uyumlu sitelerin de çeşitli gereklilikleri vardır. Bu gerekliliklerden birisi hızdır. Özellikle mobil erişimlerde arayüzün ve kullanımın hızlı olması sizin için oldukça olumlu niteliklerdir.

AMP Nedir?

Bu konu üzerine biraz araştırma yaptığınız takdirde karşınıza AMP diye bir şey çıkacaktır. Öncelikle açılımının Türkçe karşılığı “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” olan AMP bir çeşit kodlama yöntemidir. Bu kodlama yöntemi sayesinde mobil erişime uygun olan siteler daha hızlı kullanılır ve yüklenir. Site kullanıcılarınıza daha hızlı bir erişim imkanı sunmak isterseniz mutlaka sayfa yapılandırmalarını kullanmanız gerekir. Bu sayede her bit verinin daha kolay yüklenmesini sağlayarak sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızda oldukça olumlu bir izlenim bırakmış olursunuz. Bu yüzden yeterli yazılımsal bilginizin olduğunu düşünüyorsanız AMP ile site yapılandırmasını mutlaka yapmalısınız. Ajansımız yıllardır AMP kullanarak mobil uyumlu web sitelerinin çok daha hızlı olmasını sağlıyor.

Neden Kullanmalıyız?

Bir web sitesinin amacına hizmet etmesi kadar kullanım açısından da özellikler barındırması gerekir. Bu sayede ziyaretçiler üzerinde olumlu bir etki bırakır ve ziyaretin devamlılığı sağlanır. Mobil uyumlu siteler oluşturmak bu kullanım kolaylıkları arasındadır. Mobil uyumlu sitelerinizi AMP ile daha hızlı hale getirmek ise ziyaretçilerin tercih etme unsurunu etkileyecek önemli bir konudur. Hem kullanımı kolay, arayüzü ve veri akışı hızlı, hem de içeriğini doğru yansıtan bir web sitesi diğer sitelere oranla oldukça sık tercih edilir. Bu sitelerden birine sahip olmak için AMP üzerinde çalışmalı ve ziyaretçi kesiminizi belirleyerek onlara daha iyi nasıl deneyim sunabilirsiniz bunu araştırmanız gerekir.
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan