Negatif SEO Nedir? Negatif SEO Hakkında Tüm Bilgiler

Negatif SEO Nedir? Negatif SEO Hakkında Tüm Bilgiler

Negatif SEO herkesin yapabileceği bir şey değildir. Çünkü, yaptığınız en küçük bir hata web sitenizin arama motorlarında taranmasına ve puanına zarar verebilir. Arama motorlarında optimizasyon yaparken birazda olsa bir zevk alıyoruz. Ancak Negatif SEO tamamen başka bir şey. He ne kadar sıkıcı olsa da tamamladığınız zaman büyük bir başarı edineceksiniz.
Binlerce site arasından siteniz ilk 10’a girecektir. Web sitenizi her ne kadar optimize ederseniz negatif seo’yada bir yararı dokunacaktır. Siteniz her ne kadar optimize edilmiş olsa da kullandığınız sistemlerde açık bulunuyor. Kullanıcılarınızın ve sitenizin güvenliği için büyük adımlar ve para harcamanız gerekebilir. Ancak bu seo görevini tamamladığınızda büyük bir başarı alacaksınız.

 Negatif SEO nedir?

Arama motorlarının üst sıralarında olabilirsiniz. Ancak sizden aşağı veya üst sırada sizi rakip gören diğer web site sahipleri negatif seo’dan yararlanarak sıranızı düşürmeye çalışacaktır. Yani Negatif SEO’yu tanımlamak gerekirse arama motorlarında etik olmayan teknikler kullanarak rakibin sıralamasını düşürtmektir. Ancak bu açıkları kullanarak puanınızı düşürmesi biraz zordur. Siz yinede bu durumu zorunlu bilerek yaparsanız arama motorlarının göz bebeği olursunuz.
Günümüzde siyah şapkalı kötü amaçlı yazılımcılar olduğu zaman web sitelerin güvenliği de azalıyor. Son 24 saate Google’da aratılma sayısına bakarsanız Negatif Seo ne işe yarıyor? Gibi başlıkları görebilirsiniz.

Web Sitemin Sıralamasını Nasıl Düşürebilir?

Web sitenizin sıralamasını düşürmek aslında çok basit 1-2 yolla oluyor. Bu yüzden siyah şapkalı yazılımcılar bir sistem oluşturmuştur. Web site yöneticileri bu durumdan faydalanarak sizin sıralamanızı düşürmek isteyebilir. Bildiğiniz gibi Google ve diğer tüm arama motorları bot izleyicilere çok dikkat ediyor. Kötü amaçlı yazılımcılar web sitenize bot izleyici göndererek arama motorlarını sizi göz altına almasına yol açıyor.
Bu şekilde Google ve diğer arama motorları web sitenizi inceliyor. Ve rapor olunduğu zamanı izlediğinde yurtdışı ve yurtiçi botları görüyor. Bot kullandığınızı kast ederek skorunuzu düşürüyor. Ve geri çıkmak daha da zor oluyor.

Negatif SEO’nun Diğer Türleri Nedir?

Negatif Seo’da sadece bot taktiği değildir. Çünkü, botların bağlantı iplerini görüntüleyerek durdurabilirsiniz. Ancak diğer adımları engellemek için büyük bir adım atmanız gerekiyor. Çünkü, diğer adımların hepsinde bir yazılım bilginizin olması gerekiyor.

Olumsuz Yorumlar

SERP Derecelendirmesi herkes için önemli bir konudur. Rakipleriniz biranda yüzlerce gereksiz yorum atarak sitenizin derecelendirilmesine büyük zarar verebilir. WordPress kullanıyorsanız, Aksimet eklentisini kullanarak otomatik olarak “spam” olarak algılanan yorumları Aksimet kaldıracaktır.

Sahte Sosyal Sinyaller

Tüm yazılımlar ve arama motorları sosyal hesaplarınızı günlük olarak inceliyor. Sadece sitenize değil aynı zamanda sosyal medya hesaplarınıza da sahte, spam hesapları oluşturulabilir. Aynı zamanda bu sahte hesaplardan şikayet gelebilir. Arama motorlarında sıralamanızı korumak adına sosyal medya hesaplarınızda korumanız gerekiyor.

Yasaklı Reklamlar

Google’da yasaklı kelimeler bulunuyor ve bu yasaklı kelimeleri kullanarak açılan sitelerden sizin sitenize backlink eklenebilir. Bu yüzden backlinklere göz atmanız gerekiyor. En kötüsü de bu backlinkler yüzünden Google tarafından cezalandırılabilirsiniz.
Bu yüzden uzun çaba göstermek ve makalemizin devamındaki geliştirmeleri incelemenizi tavsiye ederiz. Makalelerimizin devamında Negatif SEO Güvenliği Nasıl Sağlanır? hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan