Negatif SEO’ya Karşı Kötü Bağlantı Analizi Metodları

Negatif SEO’ya Karşı Kötü Bağlantı Analizi Metodları

Bildiğiniz üzere Ekim ayı itibari ile Google tarafında büyük bir güncelleme oldu. Google Webmaster Tools aracında Bağlantılar ve URL denetleme bölümünde artık bağlantılarınızın sorumluluğunu kendi üzerinize alabilirsiniz. Penguen güncellemesi ile artık bağlantıların değeri çok daha üst düzeyde. Bu yüzden satın aldığınız bağlantılara yani backlinklere dikkat etmeniz gerekiyor.
Burada aslında biraz şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Negatif SEO piyasası şuanda çok gelişmiş durumda. Pek çok insan farklı sunuculardan sizin istemediğiniz bağlantıları size sağlayarak (backlink veya farklı yollarla kötü bağlantı gönderebilir.) kötü bağlantıları sitenize bağlayabiliyor. Negatif SEO da gerçekten siteniz için olumsuz bir durum. Dolayısıyla sitenizdeki tüm bağlantılarınızı güncel olarak bir yere toplamalı ve analiz etmeye başlamalısınız. Bu noktada faydalanabileceğiniz birçok araçlar bulunuyor.

Kötü Bağlantı Analizi İçin Araçlar

Open Site Explorer – Yarı ücretli bir kötü bağlantı denetim aracıdır.
Majestic SEO – Yarı ücretli bir backlink analiz aracıdır.
aHrefs – Yarı ücretli bir backlink aracıdır.
Google Webmaster Tools – Google tarafından oluşturulmuş pek çok faydalı ücretsiz araçlarla donatılmış site analiz aracıdır.
Bing Webmaster Tools – Bing arama motoru tarafından oluşturulmuş pek çok faydalı ücretsiz araçlarla donatılmış site analiz aracıdır.
Netpeak Checker – Tüm bağlantıları, bağlantıları dillerine ve Alexa sıralamalarına göre sıralayabileceğiniz araçtır.
TextMechanic Duplicate Line Remover – Varolan çift satırları silmenize olanak sağlayan kullanımı kolay ve basit arayüze sahip web aracı.
TextMechanic Remove Lines Containing – Varolan satırlardan, bazı satırları hızlıca silebileceğiniz bir kullanımı kolay bir web aracı.
Sitenize günlük olarak yüzlerce, binlerce veya on binlerce veri gelebilir. Bu verilerin ne kadarının güvenli olup olmadığını araştırmak çok fazla zaman alacaktır. Günlük olarak verilerin tümünü analiz edemezsiniz. Bu yüzden üstteki araçlardan faydalanarak verilerinizi güvenilir hale getirebilirsiniz.
Bağlantı analizi yaptığınız zaman Google Webmaster Tools, aHrefs, ve diğer bildiğiniz araçlardan faydalanarak bir rapor şeklinde alabilirsiniz. Ancak burada karışıklık oluşacak. Çünkü, sitenizdeki tüm verileri topladığınız zaman mutlaka birinden 2-3 tane olabilir. Bu yüzden çift satırları silmeniz gerekiyor.
Çift satırları silmek için “TextMechanic Duplicate Line Remover” aracını kullanabilirsiniz.

Alan Adı Seviyesine İndirme Nedir?

Bildiğiniz gibi sitenize yüzlerce, yüz binlerce bağlantı yani backlink satın alabilirsiniz. Bu herhangi bir sitenin üst bölümünde(header), sidebar kısmında veya aşağı bölümünde(footer) yerleştirilen reklam alanlarından alabilirsiniz. Bu noktada bir alan adından belki de yüzlerce bağlantı almış olabilirsiniz. Ve bu sizin aklınızı karıştırabilir. Nereden bağlantı satın aldım? Bu bağlantıları nasıl analiz edeceğim? yada herhangi bir bağlantı için tekrar tekrar analiz yapmak istemeyebilirsiniz. Kötü bağlantı aklınıza gelince Negatif SEO da aklınıza gelmeli. Kötü bağlantıların sitenize etkisi çok büyüktür.
Alan adı seviyesine indirme zamanı örneğin birisi sitenizdeki makalelerden binlerce bağlantı almış. Örneğin, birbu.com/2019-seo-taktikleri ve diğer tüm içeriklerden alanadı.com bağlantı almış. Alan adı seviyesine indirme zamanı 2019-seo-taktikleri siliniyor ve alan adı kısmı kalıyor. Ardından rapor sonuçları bir tabloda sıralanmış şekilde karşınıza çıkacaktır. Burada “TextMechanic Duplicate Line Remover” aracını kullanarak çift bağlantıları silerek gerçek veriyi elde etmiş olursunuz.

Peki Neden Sadece Alan Adını Sıralamak Gerekiyor?

Çünkü, çok fazla alan kaybetmeden ve daha hızlı bir yol. Burada ikincil bir araçtan “Netpeak Checker”ı kullanacağız. Netpeak Checker sitenize gelen bağlantıların dilini ve Alexa değerlerine göre sıralayacak. Burada çok fazla veriyi bir araya getirerek bize değerlendirme seçeneğini sunuyor. Aynı zamanda tamamıyla ücretsiz bir araç. Negatif SEO Optimizasyonu için güzel bir araç.
Netpeak Checker aracı sayesinde Türkiye dışında veya herhangi bir ülkeden aldığınız backlink örneğin İngilizce ise bir farklı bölümde “English” bölümü göreceksiniz ve tıkladığınızda İngiliz dilinde olan tüm bağlantıları göreceksiniz.
Yani tüm yapmanız gereken sitenize gelen bağlantıları Google Webmaster Tools, Bing Webmaster Tools veya diğer araçlarla listelemek. Ardından tüm bu bağlantıları alan adı seviyesine getirmek. Sonra ise “TextMechanic Duplicate Line Remover” aracı ile kopya bağlantıları temizlemek. Ardından “Netpeak Checker” ile sonuca ulaşmak.

Kötü Bağlantıları Elde Ettikten Sonra Ne Yapmalıyım?

Kötü bağlantıları bir dosya haline getirdikten sonra Google Webmaster Tools sitesine yönetici hesabı ile giriş yapın. “Bağlantıları Reddetme” bölümüne gelerek “Bağlantıları Reddetme” butonuna tıklayın.
Burada karşınıza uyarı çıkacaktır ve “Bağlantıları Reddet” butonuna tıklayın.
Ardından karşınıza dosyanı seçmenizi ve göndermenizi isteyecektir. Burada bağlantılarınızı .txt formatında yani metin belgesine kayıt etmeniz gerekiyor. Ardından “Dosya Seç” butonuna tıklayarak kötü bağlantıları listelediğiniz metin belgesini seçin. ‘Gönder” butonuna tıklayın.

Ardından Google, bu bağlantıları sitenizden kaldırır.

Sonuç

İnternette web sitenizi geliştirmeniz için faydalanabileceğiniz yüzlerce hatta binlerce ücretsiz araç ve eklentiler bulunuyor. Elbette Premium yani ücretli sürümlerde daha da faydalı araçlar olsa da ücretsiz araçlarda işinizi görecektir. Kullanımı öğrendikten sonra Premium sürüme geçiş yapabilirsiniz.
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan