Odak Kelime Belirleme Rehberi

Odak Kelime Belirleme Rehberi

Konu WordPress SEO’ya gelince, Google’ın yeni bir bilgisayar algoritması olduğunu hatırlamak önemlidir. Ve bu yüzden arama motorlarında anahtar kelimeler veya başka bir adla odak kelime hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Eğer web sitenizi geliştirmek istiyorsanız ve üst sıralara geçmek istiyorsanız içerik sizin en büyük hazinenizdir. Ancak içeriklerinizi kopyala yapıştır yaparak değil özgün içerik girmeniz gerekiyor. Her ne kadar kolay görünse de aslında hiç öyle değil. Çünkü, makaleniz baştan ayağa düzgün ve kullanıcılar için yararlı olmalıdır. Aynı zamanda meta açıklama, meta kelimeler ve anahtar kelimeler doğru belirlenmelidir. Ve böyle Google, Bing ve Yahoo gibi diğer arama motorlarında yükselebilirsiniz.
Eğer bir kurumsal şirketseniz veya bir blogunuz varsa anahtar kelimeleri seçmeniz kolay değil. Makalenize uygun bir odak kelime seçmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç konu var.

  • Anahtar Kelimenin Aratılma Sayısı
  • Konu İle Bağlantısı Var Mı?
  • Makalenizde Anahtar Kelime Ne Kadar Kullanılmış?

Anahtar Kelimenin Aratılma Sayısı Ne İşe Yarıyor?

Arama motorlarında her ne kadar aratılma sayısı yüksek olursa çok işe yarıyor. Örnek olarak, SEO kelimesi aylık olarak tüm arama motorlarında 800.000 kere aratılıyor. Bu yüzden SEO ile bağlı bir makale yazınca uygun bir odak kelime kullanın.

Konu İle Bağlantısı Olmayan Anahtar Kelimeler?

Eğer konunuz bir teknoloji veya seo ile ilgiliyse ve siz odak kelime yerine e-ticaret, yemek, ikinci el mobilya yazarsanız makaleniz seo uyumlu olmaz. Bu durumda makaleniz boş yere gitmiş olur.

Makalenizde Anahtar Kelime Ne Kadar Kullanılmış?

Anahtar kelimeler eğer gereğinden fazla kullanılırsa arama motorları tarafından gereksiz kelime olarak biliniyor. Eğer 1 tane kullanırsanız o zaman arama motorları tarafından kullanılmayan yani uyumsuz olarak algılanır. Tabi ki, makalenizde kullandığınız kelime sayısına uygun olarak 2-3 tane olabilir. Eğer 500-1000 kelime arası bir içeriğiniz varsa o zaman en az 4 kere anahtar kelime kullanmanız gerekiyor.

Anahtar Kelime Seçiminde Yardımcı Eklentiler?

Yoast SEO eklentisi size bu konuda yardımcı olacaktır. Kırımızı, turuncu ve yeşil renklerle makalenizin uyumluluğunu gösterecektir. Eğer makaleniz uyumlu değilse kırmızı olarak meta açıklamanı düzgün belirtmediniz anahtar kelime az kullanılmış gibi sorunları gösteriyor. Yeni başlayanlar ve kurumsal şirketler için çok iyi bir eklenti.
 
 

Yorum Yap
0 Yorum yapan