SEO Anahtar Kelime Rekabetlerinin Ölçümlenmesi

SEO Anahtar Kelime Rekabetlerinin Ölçümlenmesi

Anahtar kelime araştırması yapmak en zor ve en kritik bölümdür. SEO aşamasında dikkate alınması gereken bölümdür.

Anket Metodolojisi: Öncelikle belirtmek isterim ki, bu araştırmayı yaparken gün içerisinde zamanınızı alacak temel görevleri belirlemeniz gerekiyor.

Bir sonraki adımda ise, sektörde aktif olarak çalışan yerli-yabancı yüz SEO uzmanlarının görüşlerini alarak burada listelenen on göreve karşılık yaşadıkları temel problemleri benle paylaşmalarını istedim. Yerli veya yabancı birçok SEO danışmanının anonim olarak katıldığı bu anket sonrasında topladığım yanıtlara göre, her konuya ait en çok 3 oy alan problemi burada sizlerle beraber inceliyor olacağım.

Anahtar Kelime Araştırması Sürecinde Karşılaşılan Sorunlar

Neredeyse irili ufaklı her projede strateji belirlemek zor oluyor. Stratejiyi belirledikten sonra ilk adım anahtar kelime araştırması yapmaktır. Müşterinizin hedef pazarlama alanını tanıması ve beklentilerini belirtmesi için en önemli ve en kritik çalışmaya iyi hazırlamanız gerekiyor. Eğer ilk adım olarak anahtar kelime araştırmasını seçerseniz ilerleyen bölümlerde büyük ve zaman alıcı yükten kurtulmuş olacaksınız. Her ne kadar zaman alsa da, sitenizi ön plana çıkaracak ve hızlı bir şekilde yükselmenize olanak sağlayacaktır.

Kelimelerin SEO Rekabetini Hesaplama

SEO stratejisi belirlerken kısa sürece en iyi sonucu sağlamanız önemlidir. Doğru öncelikleri değerlendirmeli ve planlı gitmeniz gerekiyor. Stratejinizi güçlendirmek için sahip olmanız gereken bazı veriler bulunuyor. Bunlardan en önemlisi anahtar kelime rekabetidir. SEO rekabeti ile Adwords rekabeti arasında bir benzerlik olsa da, her pazarlama alanında farklılık gösterdiği için net bir korelasyon olduğu söylenemez. Bu yüzden ‘Google Keyword Planner’da yer alan rekabet değerlerini inceleyerek daha net sonuçlar alabilirsiniz. Elbette SEO endüstrisi bu durumu fark ederek çoktan çözüm hazırlamış.

Test Metodolojisi: Değerlendirme için hızlı bir bakış atabilmeniz gerekiyor. 3 farklı metrik üzerinden değerlendirme yapabilirsiniz.

Hızlı Bakış Verisi: Çok fazla kullanılan anahtar kelime verilerini analiz ederken, rekabete genel olarak bakış açısıdır. Büyük veri setlerini analiz ederken fazla zaman kaybetmeden analiz yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Detaylı Bakış Verisi: Özellikle İngilizce “short-tail” olarak nitelendirilen kısa kelime gruplarında, iddialı sonuçlara ulaşmak için ayrıntılı verilerdir. Veri Taşınabilirliği: Arama motorlarının geliştirdiği servisler aracılığıyla birçok veriye ulaşmak daha kolay. Ancak bir kolaylık oluşturulması için verileri Excel’e taşımanız gerekebilir. Metrikleri dışarı çıkarabileceğinizi kestirmeniz gerekiyor.

Araştırma Yapabileceğiniz En İyi Araç

Moz’s Keyword Difficuty & SERP Analysis Tools

Araştırmalar sürecinde Hızlı Bakış %70, Detaylı Bakış %90 ve Taşınabilirlik %70 puanı almıştır. Bu aracın amacı, arama sonuçlarındaki rekabetleri analiz ederek aranma miktarlarını bir araya getirerek rapor oluşturmak. Sadece Google değil aynı zamanda Bing arama motoru ile ilgili de tüm sonuçları elde edebilirsiniz.

Moz’un Avantajları

  • Hızlı bakış için birçok metriği bir arada sunuyor.
  • Hızlı bakış için genel değerlendirme sonrasında “Keyword Difficulty” metriği Excel’e taşıyabilirsiniz.
  • Detaylı raporlama bölümü sayesinde tüm bilgileri edinebilirsiniz.
  • Tüm arama motoru sonuçlarında analiz imkanı sağlıyor.

Moz’un Dezavantajları

  • Hızlı bakışta rekabeti sadece tek bir metrikle değerlendirebiliyorsunuz.
  • Tek seferde en fazla 20 anahtar kelime analiz edebilirsiniz.
  • Detaylı raporlama almak için 5 dakikaya yakın zaman alıyor.
  • Sadece Bing arama motoru sonuçlarını alabilirsiniz.Yorum Yap
0 Yorum yapan