SEO Uyumlu Site Nasıl Yapılır?

SEO Uyumlu Site Nasıl Yapılır?

Bildiğimiz üzere SEO web sitemizin arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlar. Bunun için SEO kriterlerini yerine getirmek gerekir. Bu kriterler aslında hem ziyaretçiler için hem de sitenizin kurumsallığı için önemlidir. Peki SEO uyumlu site nasıl yapılır? Aslında hemen her web uzmanının bildiği fakat gereken özeni göstermediği bir konudur. Biraz web bilginiz varsa kendi sitenizi SEO uyumlu yapabilirsiniz. Bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

SEO’nun Yazılımsal Gerekleri

Öncelikle sitenizde mutlaka site haritanızın bulunması gerekir. Sitemap.xml dosyası sitenizin indexlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu kriteri yerine getiridiğiniz takdirde yazılımsal olarak en önemli gerekliliklerden bir tanesini yerine getirmiş oluyorsunuz. Sitenizin optimizasyonu bu alanda çok önemlidir. Kullandığınız resim dosyalarını sıkıştırmanız, sitenizi yazarken gereksiz yüklemerden kaçınmanız, kullandığınız hostingin sürekli erişilebilir ve site trafiğini karşılayacak kapasitede olması en önemli SEO kriterlerinden bazılarıdır.

Tasarım Olarak

Öncelikle sitenizin mobil uyumlu olması gerekir. Yani kullanıcılar sitenize bilgisayardan ve telefondan eriştiği takdirde herhangi bir sorun yaşamaması ve sitenin duyarlı olması gerekir. Ayrıca kurumsal ve göz yormayacak tasarım da önemlidir. İçeriğinizi baltalayacak derecede çok reklam kullanmaktan da kaçının. Bu hem ziyaretçilerin geri dönüşlerini olumsuz yapacaktır hem de içeriğinize odaklanmayı zorlaştıracaktır.

İçerik Açısından

SEO kriterlerinin kilit noktası içeriktir. İçerik ile ilgili söyleyeceğimiz şeyler aslında internette hepimizin kullanması gereken şeylerdir. En önemlisi özgün olmaktır. Kelimleri kendi zihninizden üretmeniz, cümle akışınızı kendiniz belirlemeniz gerekir. Farklı kaynakları okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Fakat okuduğunuz kaynaktaki içeriği kopyalamanız hem emek hırsızlığıdır hem de etik değildir. Alıntı yaptığınız takdirde kaynak belirtmeniz gerekir. Bu internet etiğinin bel kemiğidir. Ayrıca anahtar kelime kullanımı sitenizin kulvarını belirler. İçerik kısmında kullandığınız ve konunun ana hattı olan anahtar kelimeleri kalın yazmanız ve yazınızı bu anahtar kelimelere göre şekillendirmeniz gerekir.

SEO Uyumlu Site kriterlerini yerine getirmeniz sitenizi üst sıralara çıkartacaktır. Bu da siteniz için aktif ziyaretçi sayınızı arttıracak, içeriğinizin değindiği konuda tercih edilmenizi sağlayacaktır. Uzun vadede yaptığınız SEO işlemleri sitenizin daha kurumsal, kullanıcıya hitap eden ve çeşitli internet etiklik kurallarına uygun olmasını sağlayacaktır. Yani bir adım önde olacaksınız.Yorum Yap
0 Yorum yapan