Sesli Arama Web Sitemin Değerini Düşürüyor Mu?

Sesli Arama Web Sitemin Değerini Düşürüyor Mu?

İnternet ve web siteleri üzerinde her geçen gün yeni bir değişiklik ve güncelleme meydana gelmektedir. Son dönemlerde web sitelerini yakından ilgilendiren ve internet üzerinde yeni bir ses getiren yeniliklerinden birisi de sesli arama özelliği olmaktadır. Yapılan yenilikler ve düzenlemeler neticesinde artık uyumlu olan her web sitesinde sesli arama özelliği kullanılabilmektedir.

Herhangi bir alanda bir web siteniz var ise şu dönemlerde aklınızda olan sorulardan bir tanesi de sesli arama web sitemin değerini düşürüyor mu sorusu olacaktır. Çünkü birçok web sitesi sahibi son dönemlerde sesli arama özelliğinin web sitesinin değerine olan etkisi üzerinde araştırmalar ve çalışmalar yürütmektedir.  Bu konuda farklı görüşler ve düşünceler olsa da aslında tek bir doğru cevap ile sorunuzun cevabını almak mümkündür.

Sesli Arama Özelliği Nedir?

Sesli arama özelliği bir nevi Google sesli arama uygulaması olmaktadır. Bu uygulama sayesinde internet kullanıcıları Google üzerinden arama motoruna yazı yazmaksızın sadece konuşarak ve el kullanmadan sesli olarak arama yapabilmektedir. Bu uygulama sayesinde Google arama motoruna arayacağınız anahtar kelimeleri sesli bir şekilde söylediğinizde Google arama motorunun sizi o sayfaya yönlendirdiğini göreceksiniz.

Mobil uygulamaların her geçen gün gelişmesi elbette internet üzerinde de doğrudan farklı etkiler göstermektedir. Dolayısıyla da birçok web sitesi sahibi sesli çağrı özelliğinin sitelerin SEO ile uyumluluğu konusunu oldukça merak etmektedir.

Sesli Arama Özelliğinin Site Değerine Etkisi

Sesli çağrı özelliği olmadan arama motorunda yazılı olarak arama yapılmaktadır. Sesli çağrı özelliğinde ise yazılı kelimelerin günlük konuşma diline çevrilmesi sitelerin SEO ile uyumu açısından oldukça önemli olmaktadır. Bu bağlamda eğer sitenizi sesli çağrı özelliklerine uyumlu bir şekilde güncellerseniz bu özellik web sitenizin değerini düşürmek yerine tam aksine değerini daha da attıracaktır.

Sesli çağrılarda kullanıcılar genellikle ne, ne zaman, nerede ve benzeri gibi soru cümleleri ile arama yapmaktadır. Dolayısıyla da web sitenizin sesli aramalara uyumlu olabilmesi için sitenizin SEO çalışmaları esnasında kullanıcıların merak duygusuna hitap edecek soru kelimeleri ile oluşan anahtar kelimeler kullanmanız oldukça önemli olacaktır. Bununla birlikte kullanıcıların sordukları sorulara yönelik etkili ve doğru cevapların olduğu içeriklerin sitenizde yer alması aynı zamanda web sitenizin sesli çağrı özelliğinden olumlu etkilenmesini sağlayacak önemli hususların başında gelmektedir.Yorum Yap
0 Yorum yapan