Yazılım İle SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Yazılım İle SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Bildiğimiz üzere SEO, web sitemizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için yapılan iyileştirmelerdir. Bu iyileştirmeler sitemizin kullanıcıya hitap etmesini, yazılımsal ve tasarımsal açıdan en iyi şekilde olmasını sağlayacaktır. SEO için gerekli kriterler vardır. Bu kriterleri yerine getirmek sitemizi bir adım öne çıkartacaktır. Bu kriterler yazılımsal, tasarımsal, içerik konusunda çeşitli başlıklar altında toplanır. Bu başlıklardan bu yazımızda yazılımsal kısmını inceleyeceğiz. Yazılım İle SEO Optimizasyonu nasıl yapılır?

Maharetli Parmaklarınıza Güvenin

Sitenin en önemli kısımlarından birisi kodlamadır. Kod yazarken siteniz için ağırlık olacak şeylerden kaçının. Örneğin sitenizin açılışı esnasında animasyonlar ekleyebilirsiniz. Bu animasyonlar kısa süreli ve donanımı yormayacak animasyonlar olmalıdır. Site içerisinde kod yazarken tasarımda kullanacığını resimleri sıkıştırmak da optimizasyonun bir diğer adımıdır. Bunun yanında sitenizde site haritası bulunmalıdır. Bu geliştirici veya botlar için yol göstericidir. Metin/kod oranının ise dengeli olması gerekir. Javascript gibi eklentilerinizi minimumda tutmaya çalışarak sitenizde temiz kodlama yapmanız gerekir. Yani dönüp baktığınız zaman kendi yazdığınız kod üzerinde kafanızda soru işareti bulunmaması gerekir. Sayfa url yapısında .html, .css, .php gibi uzantıların olmaması gerekir. Ayrıca sitenizde HTML kodlarınız içinde CSS kodu varsa bu kodu ayrı dosyalara taşımanızı öneririm. İçerik girdiğiniz her sayfaya özel bir Canonical kodu bulundurmanız da önemlidir. Bu gibi yazılımsal kriterleri yerine getirmeniz sitenizi SEO konusunda ileri taşıyacaktır. Yazılım İle SEO Optimizasyonu her zaman daha güvenli daha iyidir.

Artıları

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak demek siteniz için aktif ziyaretçi sayınızın artması demektir. Bu hem reklamınızı yapmanızı hem de eğer gelir modeliniz varsa gelirinizi arttırmanızı ya da sitenizin içeriğini yaymanızı sağlayacaktır. Bunları yaparken oranların artması sizi başarılı kılacaktır.

SEO için dikkat edilmesi gereken hususlar yazılımcılar için küçük ama önemli hususlardır. Kod yazarken genel olarak dikkat edilmesi gereken fakat dikkat edilmediği veya eklenmediği takdirde sitenin çalışmaya devam edeceği bu ayrıntıların var olması SEO kriterlerinin en önemlilerinden birisidir. Bir web sitesine sahipseniz ve bu sitenize daha çok insan çekmek istiyorsanız size gereken şey arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. Bu sayede istediğiniz oranda ziyaretçiyi sitenize çekebilir ve içeriğiniz konusunda öne çıkabilirsiniz.Yorum Yap
0 Yorum yapan