4 Soruda Lorem Ipsum

4 Soruda Lorem Ipsum

Yıllardır anlamsız kelimelerden oluşan bir metin olduğu düşünülen, yaklaşık 500 yıl önce bir matbaacının baskılar için hazırladığı bir font model kitabında kullanmasıyla hayatımıza giren bu taslak metnini merak edenler için 4 soruda Lorem İpsum karşınızda.
Eğer web tasarım çalışmalarına yeni başlayanlardansanız ilk kez duyuyor olma ihtimaliniz çok yüksek ancak bundan sonra sıklıkla karşılaşacağınız bir yardımcınız olacaktır.

Tasarımcılar için SEO İpuçları

4 Soruda Lorem Ipsum

 1. Nereden Geliyor

  Lorem Ipsum’un tarihi millatan önce 43-45 yıllarına kadar dayanıyor. Çiçero tarafından yazılan “İyi ve Kötünün Uç Sınırları (de Finibus Bonorum et Malorum)” kitabında kullanıldığı da sonradan tespit edilmiş. Bu kitapta geçen paragrafların sanıldığı gibi anlamsız olmadığı düşünülmektedir.

 2. Anlamı Nedir?

  Filoloji uzmanları eski zamanlarda kullanılan klasik Lorem Ipsum metni üzerinde bugüne kadar birçok araştırma yapmış ve klasik Lorem Ipsum metninde yer alan kelimelerin rastgele olmadığı farketmişler. Sonrasında burada geçen kelimelerin yıllar önce Çiçero’nun kitabında kullandığı paragrafla eşleştiği anlaşılmış.
  “Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit…”
  “Acıyı acı olarak seven kimse yoktur, onun yolunu gözleyen ya da acısı olsun isteyen, çünkü o acıdır…”
  Cicero
  Günümüzde rastgele türetilmiş Latin harflerinden oluşan bu yazı taslağı, ilk bakışta anlamlı bir paragraf gibi görünse de anlamsız kelimelerin bir araya gelmesiyle oluşuyor ve herhangi bir anlam ifade etmiyor. Kullanılma amacı da anlamı değil, metin görüntüsü sağlaması açısından işlevidir.

 3. Neden Kullanılır?

  Hem dijital hem de matbaa işlerinde uzun yıllardır kullanılan Lorem Ipsum, metin içeren işlerde sayfayı boş bırakmadan planlanmasında kolaylık sağladığı için sıklıkla tercih edilen bir örnek metin yapısı oldu. Örneğin müşteriniz için örnek bir websitesi tasarlamanız gerektiğinde metin gelmesi gereken yerlerde Lorem Ipsum’dan yardım alarak müşterinize yaptığınız websitenin tasarımının tam olarak nasıl görüneceğini rahatlıkla sunabilirsiniz.

 4. Nasıl Kullanılır?

  4 soruda Lorem Ipsum özetimizin sonuncusu ise nasıl kullanıldığı ile ilgili önerimiz, https://tr.lipsum.com/ sitesi kullanabileceğiniz en pratik ve kullanışlı seçeneklerden biridir. Özelikle paragraf, sözcük, karakter veya liste bazında ihtiyacınız olan adette metni sizin için üretiyor ve size sadece kopyalaması kalıyor.
  Örnek paragraf;
  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur volutpat, lectus sed elementum gravida, mauris nibh vestibulum tortor, vel mattis massa ligula ac mi. Curabitur sed quam fermentum, rhoncus ipsum a, aliquet nibh. Vestibulum faucibus ipsum dolor, pharetra dictum enim scelerisque eget. Pellentesque aliquet mi est, et rhoncus ex tristique eu. Morbi malesuada nisi sed purus mattis congue. Maecenas nec erat id ex tempus gravida a a nisi. Ut a vulputate nisl, at volutpat diam. Vivamus commodo dui nec arcu finibus dapibus. Proin facilisis ultricies molestie. Quisque non tellus non nulla tincidunt ornare id et sapien. Nullam eget posuere velit. Aliquam ultrices, erat non aliquam consequat, sapien turpis posuere ligula, nec bibendum velit lorem ornare orci. Ut eleifend mi nec libero faucibus tincidunt.
  Website tasarımlarında ise tek paragraflar için “lorem + Tab” kısayolunu kullanarak işinizi bölmeden pratik bir şekilde erişebilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan