Kullanıcı Deneyimi Dönüşümleri Arttırıyor – Tasarım

Kullanıcı Deneyimi Dönüşümleri Arttırıyor – Tasarım

Google Ajans Direktörü Matt Bush yayınladığı yazıya göre kullanıcı deneyimi üzerine çalışılmayan sitelerin  geri dönüşümleri her saniye için %20 gibi büyük bir oranda düşüyor. Kullanıcı deneyimini (UX) nasıl arttırılabileceğini ve kullanıcının sitemizde nasıl daha fazla kalmasını sağlayabileceğimizin yöntemlerini sizlerle paylaşıyor olacağız.

Kullanıcı Deneyimi Dönüşümleri Arttırıyor

1-Mobil Öncelik

Matt Bush’un yayınladığı rapor niteliği taşıyan yazıya göre kullanıcılar mobil cihazları kullanarak alış veriş yapmayı seviyor. Akıllı mobil cihazların kullanımının artması ile sitelerimize gelen ziyaretçilerin platform oranlarında gözle görülür bir değişim oluşmaya başladı. Bunun sonucunda ise mobil ziyaretçiler için tasarımları yenileyerek karşılık verdik. Ancak bu yenilenen tasarımlar çoğu zaman bilgisiz insanlar tarafından yapıldı ve sayfa açılış süreleri çok kötü bir hal almaya başladı.

Dünya ortalamasında sitelerin açılış süresi 15.3 saniye gibi oranlara çıkmış durumda. Kullanıcıların ise %53’ü sayfanın 3 saniyeden uzun sürmesi durumunda sayfayı terk ediyor. Sitelerin sadece ana sayfasına değil en çok ziyaretçi alan yazı sayfası ve ürün sayfalarının hızlarını kontrol ederek iyileştirmeler yapın.

2- Kullanıcıyı Sıkmayın

Yapılan araştırmalara göre ziyaretçiler bir ürünü almak için çok fazla adım izlemesi ve form doldurması gerekiyor, ziyaretçiyi müşteriye çevirmek için kullanıcıların bir ürünü almak için izlediği adım sayısını azaltın ve doldurması gereken form sayılarını en aza indirin. E-Ticaret sitelerinin bir çoğunda istenilen bilgilerin bazıları oldukça gereksiz ve kullanıcının ürünü satın alırken işleminin zorlaşmasını sağlıyor. Hal böyle olunca sabırsız olan kullanıcıların ürünü almamasına yol açıyor. Mümkün ise kendinize özgü kullanımı çok basit olan sipariş sistemleri geliştirerek kullanıcıyı elinizde tutabilirsiniz.

3- Kullanıcıya Göre Özelleştirme

Kullanıcılara her zaman daha yakın olmak zorundasınız. Bunu gerçekleştirmek ise eskiye oranla çok basit bir hal aldı. Konum odaklı veya talep odaklı gösterim ve yönlendirme yapmalısınız. Ülkenin her yerinde bayisi olan bir su firması iseniz sitenize giren kullanıcının bulunduğu bölgeye en yakın olan bayinizi göstermeniz o müşteriyi kazanmanıza etkisi olacaktır.  İşiniz sadece internet üzerinde ise kullanıcının baktığı ürünlere göre onu değerlendirebilir değerlendirme sonucunda ziyaret ettiği ürünü bir sonraki ziyaretinde gösterebilirsiniz. Kullanıcının almak istediği ürünlerin yardımcı aparatları veya benzerlerini göstermeniz satışlarınızı öneli oranda etkilemektedir.

Yorum Yap
0 Yorum yapan