Tiny JPG ve PNG 1 Milyar Sıkıştırmayı Geçti

Tiny JPG ve PNG 1 Milyar Sıkıştırmayı Geçti

Dünya’nın en çok kullanılan resim sıkıştırma servisi olan TinyPNG ve TinyJPG 1 milyar indirme rakamına ulaştı. Görsellerin sitenizde yer kaplamasını engellerken aynı zamanda sitenizin hızlı açılmasını sağlar. Resimlerin kalitesini bozmadan boyutlarını başarılı bir şekilde düşürebileceğimiz Tiny Dünya çapında en çok kullanılan resim sıkıştırma servisi olduğunu kanıtladı. Eğer WordPress kullanıyor iseniz sizin için hazırladığımız  WordPress İçin En İyi Resim Optimizasyon Eklentileri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

TinyPNG ve TinyJPG Ne İşe Yarar?

Tiny görsel sıkıştırma servisi ile resimlerinizin veri boyutlarını çok yüksek bir oranda sıkıştırırken kalitesini bozmaz. Diğer servislerin aksine görüntü kalitesi olduğu gibi kalırken en iyi sıkıştırmayı sağlamayı başaran servis 1 Milyar sıkıştırma sayısını geçti. Resimleri sıkıştırarak sitenizin barındığı sunucuda daha az yer kaplarsınız. Dha önemlisi ise kullanıcıların sitenize girdiği zaman en zor yüklenen içerikler genelde görsellerdir. TinyJPG veya TinyPNG servisini kullanarak sıkıştırdığınızda site açılış hızınız hissedilir oranda artacaktır.

 

TinyPNG ve TinyJPG Nasıl Kullanılır?

Her platform için geliştirme yapan firma web üzerinden sıkıştırma yaparak başladı. Daha sonra çeşitli içerik yönetim sistemlerine entegre ederek eklentiler sundu. Şuan resmi olarak WordPress ve Magento üzerinde eklentileri var. Beta olarak yayında olan Zapier CMS için ise eklentisi yayında ancak Beta olduğu için %100 çalışma garantisi vermiyorlar. Sitenize eklentisini eklediğinizde tek tuş ile sitedeki tüm resimleri sıkıştırabiliyor ve resimlerinizi başka bir klasörde barındırıyor iseniz bulunan klasörün adresini ekleyerek oradaki resimleri de sıkıştırmasını sağlayabilirsiniz. Photoshop kullanıcıları için eklentisi bulunuyor ve resimi kaydederken anında sıkıştırma yaparak sitenize düşük internet hızında bile kolaylıkla yükleme yapabilirsiniz. Geliştiriciler için sitelerine entegre edebilmeleri için uygun olan API desteğini veriyor.

 

TinyPNG ve TinyJPG Ücretlendirme

Düşük sayıda görsel sıkıştırma yapıyor iseniz ücret ödemenize gerek yok. 500 görsele kadar ücretsiz olan servis profesyonel kullanımlar için cüzi miktarda ücret talep ediyor. Photoshop eklentisi ise 50$ gibi bir ücrete ömür boyu lisanslı olarak satılıyor. Sitenize aylık 500 resimden fazla görsel giriyor iseniz sıkıştırılan resimler için talebinize göre paket seçimi yapabilme hakkı sunuyor. Yani aylık 600 Resim sıkıştırıyor iseniz 1$’a yakın bir ücret ödüyorsunuz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan