Avoid a character set in the meta tag çözümü

Avoid a character set in the meta tag çözümü

Site analiz ve hız testi araçlarında karşımıza çıkan önemli hatalardan olan Avoid a character set in the meta tag hatasının çok basit adımlar ile çözüme kavuşturacağız. Sitenizin karakter setinin yanlış girilmesi veya girilmemesi sonucu oluşan bir hata olduğu için ön plan ve arka plan olmak üzere düzeltmek için iki farklı yol var.

Character Set Nedir?

İnternet Tarayıcılarının siteleri yazıların bozulmadan göstermek için kullandığı uluslararası standardı olan karakter listesine karakter seti denir.

Karakter setleri arasında en çok kullanılan UTF-8 setidir. Belirlediğimiz bu karakter seti tarayıcının kullanıcıya siteyi nasıl göstereceğini belirliyor.

Örnek popüler karakter setleri

ASCII: Alfabedeki büyük ve küçük harf, 0-9 arası sayıları ve bazı özel karakterleri içerir.
ISO-8859: Uluslararası karakterleri içeren genişletilmiş bir ASCII sürümüdür.
UTF-8: Dünya’nın en çok kullanılan karakter setidir. İşaretleyici dil olan HTML-5 in varsayılan karakter setidir. En çok kullanılan karakter seti olmasının sebebi ASCII ve ISO-8859 gibi karakter setlerinde bulunan sorunları çözebilmiş olmasıdır.

Anahtar kelime eşleme SEO performansını arttırmak için nasıl kullanılır?

Avoid a character set in the meta tag sorunu nasıl çözülür

Tüm sitenin tarayıcıda nasıl gözükeceğini belirleyen karakter setidir. karakter setiniz tarayıcılara iletilmezse sitenizde bozulmalar olacaktır. Bu karakter setinizi tarayıcıya iki farklı yöntem ile iletebilirsiniz, birincisi sunucu taraflı diğeri ise web taraflıdır. Şuan UTF-8 Dünya’nın her yerinde kullanılan standart hale gelmiş gibi dursa da halen farklı setleri kullanan eski tarayıcılar mevcut. Ancak tarayıcı kullanım oranlarına göre hareket etmemiz gerekiyor ki büyük çoğunluğu yakalamak gerekiyor.

PHP kullanarak karakter seti hatası çözümü

Bu kodu PHP dosyanızın en üst kısmına yerleştirerek PHP kullanarak Avoid a character set in the meta tag sorununu çözmüş olursunuz.

header("Content-Type: text/html; charset=utf-8");

Apache sunucularda karakter seti hatası çözümü

Apache sunucularda .htaccess dosyasına ekleyeceğimiz karakter seti kodu ile Avoid a character set in the meta tag sorununu çözmüş olursunuz.

AddType 'text/html; charset=UTF-8' html

HTML dosyalarda karakter seti hatası çözümü

Kullanımı en basit yöntem HTML düzenlemesidir. Sitenizin üst kısmında bulunan kodları arasına yerleştireceğiniz meta kodu ile sorununuz çözüme kavuşacaktır. Bu yöntem işe yaramaz ise verdiğim ilk iki çözümü uygulamanız gerekmektedir. Sunucu tarafı daha baskın kalabiliyor karakter seti hatalarında.

Yorum Yap
0 Yorum yapan