En Sık Yapılan Photoshop Hataları

En Sık Yapılan Photoshop Hataları

Tasarımların vazgeçilmez klasiği olan Photoshop programı, ne kadar öğrenseniz de kendinizi ve tekniklerinizi geliştirmenizin sonu olmayan bir derya gibi.. Birçok şeyin birden fazla yöntem ile yapılabildiği program, hata yapmaya da açık elbette. Kendi kendine öğrenenlerin yanı sıra tüm bildiklerine rağmen tek bir yönteme alışmış olanların da fayda sağlayabileceği bir yazı hazırlamak istedik ve en sık yapılan Photoshop hataları listesi derledik.

En Sık Yapılan Photoshop Hataları

Dağınık Çalışma Stili

Çalışma dosyalarını doğru adlandırmak ve düzenli klasörler oluşturmak, başlangıçta size zor gelse de yaptığınız çalışmaların sayısı arttıkça kolaylık sağlayacaktır. Aynı şekilde Photoshop kullanırken de program içinde düzenli olmalısınız. Layerları isimlendirmek, sıraya koymak, gerekenleri gruplamak gibi düzenlemeleri yapıyor olmalısınız. Bu hem sizin görselliğe verdiğiniz önemi, hem de çalışmalarınıza işinize gösterdiğiniz özeni yansıtacaktır.

Belli Aralıklarla Kaydetmeyi Unutmak

En sık yapılan Photoshop hataları arasında en can sıkıcı olanlardan biri kaydetmeyi unutmak olabilir. Özellikle yapması zor ve uzun süren bir eylemden sonra yaptığınız dosyayı siz kaydetmeden kaybetmek en korkunç pişmanlıklardan biri olabiliyor. Dolayısıyla çalışmanızda değişiklik yaptıkça elinizi ara sıra ctrl+s kısayoluna gitmeye alıştırırsanız bu hatanın üstesinden gelebilirsiniz.

Kısayolları Kullanmamak

Kısayol demişken buradan devam edelim. Photoshop’ta birçok işlevin kısayolu mevcut. Bunlar arasında en sık kullanılan kısayollara daha önce paylaştığım Photoshop Kısayol Tuşları Nasıl Kullanılır? Zaman Kazandıracak Photoshop Kısayolları yazımda değinmiştik. Ancak önemli olan bu kısayolları alışkanlık haline getirmek. Menüler içinden seçim yapmak daha uzun yol olmasına rağmen başlangıç aşamalarındayken bu daha çok tercih ediliyor. Ama siz her seferinde o işlevin kısayolunu kullanırsanız zamanla bunun parmaklarınız için otomatikleştiğini göreceksiniz. Üstelik zamanla klavyeye bile bakmadan araçlar arasında hızlıca geçişler yapıp sadece tasarımınıza odaklandığınızı farkedeceksiniz.

Filtreleri Abartmak

Evet Photoshop’ta harikalar yaratmak mümkün. Ancak filtre aşamalarını abartmak pek de harika sonuçlar elde etmeyi sağlamıyor ne yazık ki.. Bu nedenle doğru filtreleri yeterli yoğunlukta kullanmak daha doğal bir sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. Aksi takdirde üst üste yapılan filtreler etkileyici görseller yerine yapay ve kalitesiz bir sonuç doğuruyor.

Photoshop’ta Israrcı Olmak

Bazen Photoshop konusunda fanatik davranabiliyoruz, ama bu da en sık yapılan Photoshop hatalarından biri. Bazı çalışmalar daha vektörel veya daha yazı yoğunlukta olabilir. Böyle durumlarda Adobe’un yapacağınız çalışmaya en uygun programını kullanmak daha başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bunu işi ehline bırakmak gibi düşünebilirsiniz. Örneğin bir logo çizilmesi gerekiyorsa bunun için Illustrator, veya bir sayfa tasarımı gerekiyorsa bunu için de Indesign hem amacınıza yönelik hem de sizi çok da yormadan çalışmanıza olacak verir.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan