Freelance Tasarımcılar İçin 6 Öneri

Freelance Tasarımcılar İçin 6 Öneri

Mevcut iş hayatına ek olarak veya kazancının tamamını bu şekilde elde eden Freelance Tasarımcılar İçin 6 Öneri hazırladık.

Photoshop Kısayol Tuşları Nasıl Kullanılır? Zaman Kazandıracak Photoshop Kısayolları

Freelance Tasarımcılar İçin 6 Öneri

Freelance çalışarak para kazanmak bir çok tasarımcının hayali olsa da başlangıçta başarılı olabilmek, müşteri bulmak gibi zorluklar karşınıza çıkabilir. Bu yolda başarılı olmanıza yardımcı olabilecek önerilerimize geçelim.

Web Sitesi

İsminizi bir marka gibi düşünerek işe başlayın. Çalışmalarınızdan oluşan bir portfolyo hazırlayıp bunları kendinize ait bir web sitesinde istediğiniz düzende sergileyebilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerin size ulaşmalarını istedikleri iletişim bilgilerinizi ekleyerek de profesyonel bir ilk izlenimi kolaylıkla oluşturmanız mümkün.

Portfolyo

Peki web sitenize ekleyeceğiniz portfolya nasıl olmalıdır derseniz, bu aslında sizin çalışmalarınıza bağlıdır. Ancak portfolyonuzun freelance tasarımcılar için 6 öneri arasından en çok özen gösterilmesi gereken madde olduğunu söylemek mümkün. Tasarım yaptırmak isteyen potansiyel müşterinizin ilk görmek istediği şey daha önce yaptığınız işler olacaktır. Çalışmalarınız sizi hiç tanımayan potansiyel müşterilerinizi sizinle iletişime geçmeye yönlendirecek nitelikte etkileyici olması gerekir. Artık çok fazla tercih edilmese de elinizde basılı bir portfolyo da bulundurabilirsiniz.

Sosyal Medya

Günümüzde hiç kimsenin elinden düşmeyen ve neredeyse zamanının büyük kısmını sosyal medyada geçiren bir topluma dönüşmemizle birlikte, bu mecralarda da aktif olmanız önemli. Yaptığınız tasarımları ve freelance çalıştığınız detayını da paylaşımlarınızın aralarına serpiştirmeyi unutmayın.

İş Ağı Oluşturmak

Müşteri bulmak freelance çalışanların en zorlandıkları durumlardan biri. Bu nokta bir iş ağı oluşturmanız önemli. Bunun için Linkedin‘i aktif olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca freelance çalışanlar ile tasarım ihtiyacı olan kişileri buluşturan veya çalışmalarınızın satışını yapabileceğiniz web sitelerine üye olabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri

Freelance tasarımcılar için 6 öneri listemizin sonuncu müşteri ilişkileri. Daha fazla müşteriye erişerek kazancınızı arttırmanın en güvenilir yollarından biri, mevcut müşterilerinizle olan ilişkileriniz ve onlardan alacağınız referanslar olacaktır. Bu nedenle işinizi anlaştığınız kriterlere uygun, söz verdiğiniz tarihlerde ve kaliteli bir sonuçla teslim etmeye özen göstermelisiniz. İş yaptığını süre boyunca kurduğunuz iletişim tarzı da müşterinizin sizi başkalarına tavsiye etme ihtimalini etkileyen faktörlerden biridir. Bu nedenle müşteri bulduktan sonra bundan sonrası kolay gibi düşüncelere kapılmadan, müşteri portföyünüze yatırım odaklı düşünmenizi ve davranmanız sizlere sunacağımız son önerimiz.  Müşterinizin sizi tavsiye etmesi ile birlikte hem yeni iş ve kazanç elde edebilir hem de sizin açınızdan da güvenilir bir müşteri portföyü oluşturabilirsiniz.

Yorum Yap
0 Yorum yapan