Google Sağda Yer Alan Bilgi Kutularını Kaldırmayı Test Ediyor

Google Sağda Yer Alan Bilgi Kutularını Kaldırmayı Test Ediyor

Sürekli A/B testi gerçekleştirerek denemeler yapan dünyanın en büyük arama motoru Google sağda yer alan bilgi kutularını kaldırmayı test ediyor.
Arama sonuç sayfalarında sağ tarafta yer alan özel alanda, kullanıcının yaptığı arama ile alakalı genellikle, tanınmış kişi, marka, şirket vb. konularda eşleşme sağlandığında karşımıza çıkıyorlar. Ancak Google bu alanı kaldırmanın kullanıcılar üzerindeki etkisini gerçekleştirdiği A/B testi ile analiz ediyor.
Google, sağda yer alan bilgi kutularını kaldırmayı test ettiğini “Google Web Arama Yardım Forumu”nda yer alan bir konuda doğruladı. Google’dan Andy B.’nin bir kullanıcı tarafından sorulan soruya verdiği cevap şöyle;
“Gördüğünüz şeyin bir deneme olduğunu doğrulamak istiyoruz. Her zaman, kullanıcıların arama deneyimini iyileştirmek için yeni yöntemler deniyoruz ve bunu gerçekleştirmenin yollarından biri, farklı yöntemlerle denemeler yapmaktır. Eğer bunu beğenmediyseniz düşüncelerinizi arama motoru sonuç sayfasının altında yer alan geri bildirim linkinden belirtebilirsiniz.”
Daha iyi açıklamak adına ekran görüntülerini paylaşalım;
Aşağıda “Aramamotoru” araması gerçekleştiğinde sağda bilgi kutusunun yer aldığı ekran görüntüsünü görüyorsunuz:
Google Sağda Yer Alan Bilgi Kutularını Kaldırmayı Test Ediyor
Aşağıda “Aramamotoru” araması gerçekleştiğinde sağda bilgi kutusunun yer almadığı ekran görüntüsünü görüyorsunuz:
Google Sağda Yer Alan Bilgi Kutularını Kaldırmayı Test Ediyor
Google’ın aramalarda sağda yer alan bilgi kutularını kaldırıp kaldırmaması durumu tamamen kullanıcılar üzerinde gerçekleştirilen A/B testlerine göre şekillenecek.
Google Arama Yardım Forumu’nda yer alan konunun orijinal halini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.
Kaynak: Seroundtable

Yorum Yap
0 Yorum yapan