İnfografik Tasarım Kılavuzu

İnfografik Tasarım Kılavuzu

2010-2012 yılları arasında yükselişe geçen, özellikle yoğun bilgi içeriklerinin kurtarıcısı görseller hazırlamanıza yardımcı olabilecek İnfografik Tasarım Kılavuzu ile karşınızdayız.
İyi tasarlanmış bir infografik, yoğun bilgileri oldukça göze hitap eden ve akılda kalıcı bir şekilde sunmanıza yardımcı olan en iyi yöntemlerden biri. Önemli olan rotanızı nasıl çizdiğinizdir. O halde başlayalım.

İnfografik Tasarım Kılavuzu

Planlama

İnfografiği planlamaya nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız işe bir hikaye bulmakla başlayabilirsiniz. Birkaç farklı infografik incelediğinizde her karenin bir hikayesi olduğunu veya birbirleriyle bağlantılı bir akış içinde olduklarını fark edeceksiniz. Bulacağınız hikaye, infografiğiniz için bir düzen veya tema oluşturmanıza yardımcı olacak ilk adımdır.

Taslak Oluşturma

Hikayenizi seçtikten sonra düzeninizi belirleyecek olan akışa karar vermeniz daha kolay olacaktır. Görseller, metinler, renkler, sıralama, anahatlar gibi detaylara bu aşamada karar vermelisiniz. Detaylarla bu aşamada uğraşmanız tasarım aşamasında işinizi hızlandıracaktır. Hikayenizin akışına göre ızgara veya sütunlar kullanarak taslak oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kullanacağınız simgeler, resimler ile birlikte renk uyumunu da dikkate almalısınız. Kullanacağınız renklerin birbirleriyle uyumu kadar içeriğinizin konusu ve akışıyla da ilgili olması göz önünde bulundurulmalı.

2019 Renk Trendleri

Başlık Seçimi

Sunacağınız bilgileri ve görselleri özetleyen ilgi çekici bir başlık seçilmesi önemli bir detay. Ortaya çıkaracağınız görsellikle aynı şekilde başlığınız da akılda kalıcı ve açıklayıcı olmalıdır.

Stil

Vermek istediğiniz bilgilere en uygun stili belirleyin. İstatistiksel, zaman çizelgesi, karşılaştırma, hiyerarşik, grafik gibi birçok tema üzerinden stilinize karar verebilirsiniz.

Tipografi

Yazı tipleri de işin görsellik boyutunun bir parçası. Sade bir görsellik için Sans Serif fontları tercih edebilir veya daha dikkat çekici bir izlenim için cesur seçimler deneyebilirsiniz. Bu seçime de taslak aşamasında karar verebilirsiniz.
Tasarıma başlamadan önce bir plan yapıp, rota çizmeniz ve İnfografik Tasarım Kılavuzu ipuçlarıyla ilerlemeniz istediğiniz gibi bir infografik tasarlamanıza yardımcı olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan