Kullanıcı Deneyimi Tasarımı İçin 3 Öneri

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı İçin 3 Öneri

Arama motorlarının sitenizi sevmesi ve ilk sıralara çıkartması için dikkat ettiği etkenlerden biri olan kullanıcı deneyimi yani User Experience (UX) işin SEO tarafını da etkiliyor. Özellikle bu noktadan yola çıkarak Kullanıcı Deneyimi Tasarımı İçin 3 Öneri hazırladık.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı İçin 3 Öneri

Kullanıcı deneyimi tasarımı özetle kullanıcıların site ile etkileşimlerini kapsıyor. Tasarımın görünen yüzü kadar SEO da söz konusu olunca Google ve diğer arama motorlarının belli kuralları olan ve değişken algoritmalarıyla karşılaşıyoruz. Bunlar içinde en dikkat edilenlerden biri olan kullanıcı deneyimi tarafını inceleyip UX önerilerine göz atalım.

Kullanıcıları Dinleyin

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı İçin 3 Öneri listesinin en başında kuşkusuz ki kullanıcılarınız var. Sizi en doğru yönlendirecek olan bilgiyi kullanıcılarınızdan elde edebilirsiniz. İşin mutfak kısmında olunca kullanıcı gözüyle bakmaya çalışırken kaçırılan noktalar olması normaldir. Bunun için en güvenilir kaynağınız kullanıcılarınız olacaktır. Bu noktada kullanıcı alışkanlıklarını ölçümlemek, memnuniyet ve memnuniyetsizliklerini dinlemek sitenizi nasıl tasarlarsanız daha doğru olacağına önemli ölçüde yol gösterecektir.

İçerik

Gelelim sitenin içerik kısmına. Burada siteyi metin ve görsellerle doldurmak yerine nokta atışı yapmaya özen gösterilmesini öneriyoruz. Artık herkes sabırsız ve herkesin zamanı değerli, insanlar hap bilgi ister hale geldi. Bunu düşünerek kullanıcının istediği bilgiyi kolayca ve zaman kaybetmeden ulaşabileceği şekilde planlama yapılması faydalı olacaktır.

Strateji

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı İçin 3 Öneri listemizin strateji planlamasıyla sonuna geliyoruz. Strateji planlamalarına yönlendirilmelerin dahil edilmesiyle başlanabilir. Bu konuda ciddi bir beyin fırtınası ile kullanıcı deneyimini öne çıkarmak oldukça mümkün. Firma veya markanın kategorisine ve amacına yönelik olarak siteye gelen bir kullanıcının site içinde mümkün olduğunca uzun süre geçirmesi ve stratejik yönlendirmeler ile sayfalar arasında gezinmesi sağlanmalı. Bunun için kullanılabilecek çok fazla yöntem var. Yapılması gereken tek şey en uygun seçeneğe karar vermek ve vakit kaybetmeden uygulamaya başlamak olacaktır.

Yorum Yap
0 Yorum yapan