Mobil SEO Trendleri – Mobil SEO Uygulamaları

Mobil SEO Trendleri – Mobil SEO Uygulamaları

Şirket veya markaların, web sitelerine mobil cihaz veya tabletlerden erişen ziyaretçilere yönelik olarak hazırlamaları gereken responsive tasarımlar için Mobil SEO Trendleri konusunu ele alıyoruz.

Mobil SEO Trendleri

Günümüzde mobil cihazlar kimsenin elinden düşmüyor. Artık banka işlerinden alışverişe kadar her işimizi büyük oranda mobil cihazlardan halledebiliyoruz. Hal böyle olunca farklı mobil cihazlar, farklı ekran boyutları için doğru responsive tasarımlar ve bu tasarımları mobile özel optimize etme çalışmaları gerekiyor.

Ziyaretçilerin web sitede daha fazla zaman geçirmesi ve siteden ayrılmamasını sağlamak mobil için de geçerli. Bunun için ziyaretçilerin gözünde ilk izlenimi oluşturacak olan tasarım kriteri ilk öncelik olmalıdır. Bir diğer olmazsa olmaz ise sitenin hızı olacaktır. Genel olarak sabırsız, beklemek istemeyen bir kitle olarak bilgiye veya aradığımız şeye kolay ve hızlı ulaşmayı arzu ediyoruz hepimiz. Ve alternatiflerin de çok olması sebebiyle girdiğimiz bir site göze hitap etmiyorsa, yavaş açılıyorsa bir de üstüne kullanıcı dostu olmayan bir yapıya sahipse hemen geri çıkıp bir başka sitenin ziyaretçisi olabiliyoruz. Mobilde de bunları göz önünde bulundurarak çalışmalara başlarsak, Mobil SEO Trendlerini yakalayabilir, arama motorlarının sevdiği siteler arasında yer alabiliriz.

Mobil optimizasyon, web sitelerin popüler arama motoru botları tarafından taranıp doğru anlamlandıracağı şekilde kolay anlaşılır olmasını gerektirir.

En iyi Mobil SEO Uygulamaları

Siteniz Google ve diğer arama motorları için zaten optimize edilmişse, mobil cihazlar için optimize ederken ve ayrıca Google‘ın mobil öncelikli indekslemeye geçtiğinde düşünmeniz gereken birkaç şey daha vardır.

Eğer web siteniz…

  • Kaynakları tüm cihazlara ve tabletlere başarıyla yüklüyorsa
  • Mobil sürümlerinde içerikleri gizlemiyorsa
  • Mobil ziyaretçiler, sitenin yüklenme hızından memnunsa
  • Sorunsuz çalışan site içi linklere ve yönlendirmelere sahipse

Potansiyel müşterilerinizin kullandığı herhangi bir cihaz veya tablet için doğru optimize edilmiş bir kullanıcı deneyimine sahip demektir.

Eğer bunlara sahip değilse, Mobil SEO Trendlleri konusunu biraz kaçırmışsınız demektir. Web siteniz arama motoru sonuçlarında geriye düşebilir ve mobil işletim sisteminizle ilgili yardıma ihtiyacınız olabilir.

 

Yorum Yap
0 Yorum yapan