SEO Uyumlu Web Tasarım

SEO Uyumlu Web Tasarım

Bir blog yazarı da olsanız büyük bir marka da olsanız artık her web sitenin amacı arama motorlarında ilk sıralarda yer almak. Yazılım, içerik, tasarım, özgünlük, anahtar kelimeler ve daha nicesi derken SEO uyumlu web tasarım çalışmalarının olmazsa olmazlarını hazırladık.

Grafik Tasarım Terimleri Sözlüğü

SEO Uyumlu Web Tasarım

Özgün anahtar kelimeler ve içerikler kadar web sitenin tasarımı da SEO başarısı için oldukça önemli. Bunlarla birlikte kodlar, link yapısı, site haritası, zengin içerik, görsellerin doğru kullanımı, etiket yapısı, kullanıcı deneyimi gibi dikkat edilmesi gereken bir çok etken ile karşı karşıyayız.

İlk İzlenim

Google’ın kullanıcı dostu olan siteleri sevdiğini artık herkes biliyor. Bir kullanıcının ilk izlenimi sitenize giriş yaptığı andan itibaren saniyeler içinde oluşacak ve bu ilk izlenim sonraki davranış kararlarını çok hızlı bir şekilde etkileyecektir. Dolayısıyla öncelik vermemiz gereken maddeler kullanıcının ilk izlenimini oluşturacak olan etkenler olmalıdır. Sitenizi ziyaret eden bir kişinin aklından “Ne kadar güzel bir siteymiş” diye geçirmesinin sağlanması hedeflenmelidir.

Tasarım

Kullanıcılarda oluşacak ilk izlenimi etkileyen ilk durum site tasarımı olacaktır.

Hız

İlk izlenimi etkileyen bir diğer önemli durum da site hızı. Siteniz yeterince hızlı açılmazsa kullanıcı sitenizin tasarımını dahi görmeden sitenizden ayrılmayı seçebilir. Günümüzde kullanıcıların sabırsız olduğunu ve önlerinde bir çok farklı alternatif olduğunu unutmamak gerek.

Mobil Uyumluluk

Sitenizin responsive tasarımının da her cihazda ve ve her ekran boyutunda sorunsuz çalışacak şekilde kurgulanması ile mobil uyumlu hale gelmesi de oldukça önemli. Mobil kullanım oranları masaüstü kullanıma kıyasla hızla arttıkça Google’da mobil uyumlu siteleri hızla destekliyor.

Kurgu

Ziyaretçinin siteden ayrılmaması ve daha uzun vakit geçirmesini sağlayacak kurgular yapılmalı. Bunun için videolar, yorum veya paylaşım alanları gibi fikirleri kullanabilirsiniz.

Başlık

H1, H2, H3 gibi başlık etiketlerini kullanılması da sitenizin SEO dostu olmasına yardımcı olacaktır. Başlık yazımlarında bu etiketleri göz ardı etmemek gerek.

Görseller

Kullanılacak görsellerin doğru seçilmesi ve siteye de doğru eklenmesi son derece önemli. Eklediğiniz görseli Google‘a ne kadar doğru tanıtırsanız sizi doğru anlayıp üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

3 Adımda Görseller İçin SEO Rehberi

Blog

Web sitenize ait bir blog oluşturmanız sitenize düzenli olarak içerik girmeniz ve güncel kalmanıza yardımcı olacağı için sitenizin SEO başarısına da doğrudan pozitif etki sağlayacaktır.

Karakter Sınırları

Meta açıklamaları masaüstü için 160 karakteri, mobil için ise 130 karakteri geçmemelidir. Anahtar kelimeler için ise 70 karakter sınırına dikkat edilmelidir. SEO uyumlu web tasarım için karakter sınırlarının da göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Yorum Yap
0 Yorum yapan